Nekvalitní stěrače mohou ohrozit celou posádku vozu. Kdy je vyměnit a na co si dát pozor při jejich výběru?

Stěrače jsou velmi důležité nejen z hlediska bezpečnosti. Je dobré vědět, kdy je čas na jejich výměnu a na co přesně si dát pozor při výběru nových kusů.

sterace-detail i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dobré a spolehlivé stěrače jsou základem bezpečné jízdy. Za snížené viditelnosti v důsledku deště nebo sněhu je totiž mnohem větší riziko přehlédnutí jakékoliv dopravní situace. Je tak důležité, aby byly stěrače vašeho vozidla v dobrém stavu. Vyhnete se zbytečným nepříjemnostem a nebezpečným situacím. Jak ale rozpoznat, že jsou stěrače na konci své životnosti a na co si dát při výběru nových pozor? Napoví vám několik základních informací.

Důležitý prvek bezpečnosti

Ačkoliv se to nezdá, stěrače jsou jedním z velmi důležitých prvků z hlediska bezpečnosti. Zajišťují totiž dobrý výhled z vozidla i při dešti nebo sněžení. Z toho důvodu je důležité jejich stav kontrolovat a v případě potřeby vyměnit buď gumičky stěračů, nebo v některých případech celé stěrače. Na vině špatného stírání vody z čelního skla bývají často ztvrdlé gumičky. Pryž totiž postupem času stárne a praská. Následně tak není schopna dobře přilnout ke sklu a spolehlivě stírat vodu pryč.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak poznat špatný stav stěračů

Vhodný čas na výměnu stěračů poznáte velmi jednoduše. Při stírání totiž tyto mechanické části budou vodu pouze rozmazávat nebo stírat špatně. Vlivem obtékání vzduchu se pak nesetřené kapky vody začnou po skle roztékat, což je pro oči řidiče velmi nepříjemné. Kromě toho je tady také druhá nevýhoda, kterou představuje samotná bezpečnost. V takovém případě totiž řidič nevidí tak dobře, jak by potřeboval, a je ohrožena celá posádka automobilu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obecně není udán přesný interval výměny pro tyto mechanické prvky. Řidiči je tak mění podle potřeby a stavu. Jejich životnost se zpravidla odvíjí od toho, jak moc a v jakých podmínkách řidiči jezdí. Pokud je automobil garážovaný a vyjede jednou za čas, vydrží stěrače o dost déle, než tomu, kdo je denně v provozu a navíc nemá k dispozici garáž. Kromě toho všeho samozřejmě hraje roli také jejich kvalita.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při špatné funkci stěračů je dobré zjistit, jestli je vadné i ramínko, nebo pouze gumička. V druhém případě se totiž dá nahradit pouze poškozená pryž, která stojí několik desítek korun. Pokud je však ramínko celé rozviklané nebo jinak poškozené, je potřeba nahradit celé stěrače novými. Někteří lidí si myslí, že stačí vyměnit pouze gumička a stěrač bude jako nový. To bohužel není pravda a v mnoha případech je po této výměně problém pořád stejný.

Na co si dát při nákupu nových stěračů pozor

Pokud jste se rozhodli koupit na svůj automobil nové stěrače, měli byste vědět několik základních informací. Ze všeho nejdříve je nutné zjistit jejich rozměr. V některých obchodech se totiž lze na balení stěračů dočíst, jak jsou univerzální a hodí se téměř na každý vůz, ale skutečnost může být jiná. Pro jistotu si tak přeměřte délku jednotlivých částí, aby nedošlo ke zbytečné nepříjemnosti.

iZdroj fotografie: Pixabay

Druhou možností, jak správně zvolit přesný typ stěračů na váš automobil, je návštěva obchodu nebo e-shopu s autodíly. Zde je totiž možnost zadat buď typ a rok automobilu, nebo jednoduše jeho VIN kód. Prodávající pak podle těchto údajů najdou produkty, které budou sedět přesně na váš vůz. Nakupování tak bude mnohem jistější a pohodlnější.

Měnili jste už někdy stěrače na vašem automobilu?

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Veselý

Zobrazit další články