Test ADAC odhalil, že klonování signálu klíče je stále snadné. Víte, jak se chránit před touto krádeží auta?

                   


Některá z nejprodávanějších nových aut v Evropě, včetně vozů jako je Škoda Octavia, Volkswagen Golf a Nissan Qashqai, mohou být odcizeny pomocí klonování signálu klíče, kdy zloději nahrají signál dálkového odemykání a pak ho pomocí vysílače použijí ke krádeži auta. Když Všeobecný německý autoklub (ADAC) testoval 237 bezklíčových automobilů od 30 značek, zjistil, že 230 z nich se pomocí tohoto postupu dá velmi snadno odemknout.

Jak klonování signálu klíče probíhá a co můžete udělat, abyste se před ním ochránili? Tento způsob krádeže obvykle potřebuje dva lidi, kteří pracují společně v oblastech rodinných domů a jsou vybavení přijímači, které lze koupit na pochybných webech za přibližně 3 000 korun. Tyto krabičky zachytí signály vysílané některými klíči.

i

Jeden člověk mává touto krabičkou kolem dveří domu majitele vozu, aby získal signál z klíče, který mohl zůstat například na věšáku v předsíni. Signál je předán druhé osobě, která stojí vedle vozu s další krabičkou, která ho použije k odemčení automobilu. Zloději pak mohou s autem jednoduše odjet.

Auto ukradnete i s přístrojem za 800 korun

Jiní zloději používají ještě levnější nástroje. S vysílačkou, která stojí jen asi 800 korun, může pachatel stát u vašeho vozu, když ho zamykáte, a zachytí kód vyslaný klíčem. Zařízení pak vypočítá kód k odemčení vašeho auta a zloděj může v klidu odjet.

i

Dobrou zprávou je, že existují některá opatření, díky kterým můžete minimalizovat riziko, že vám vaše auto někdo ukradne.

1. Sledujte svolávací akce

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžete pro bezpečnost svého auta udělat, je mít jistotu, že jste nezmeškali žádnou svolávací akci. Výrobci berou bezpečnost automobilu vážně a snaží se zajistit, aby veškerý software v autě byl co nejméně náchylný ke zneužití. Aktualizace softwaru jsou běžné a mohou být prováděny u dealera dané značky nebo v některých případech i vzdáleně přes internet.

2. Mějte své klíče na bezpečném místě

Pokud jde o obranu proti nejmodernějším zlodějům, policisté radí nenechávat klíče od auta v předsíních rodinných domů nebo v blízkosti vchodových dveří a oken, odkud by mohly být zachyceny přístupové signály. Můžete je také přes noc dávat do kovové krabice nebo do trezoru.

3. Zamykejte dveře ručně

Zabránit klonování bezdrátového signálu můžete tak, že auto zamknete ručně klíčem.

i

4. Měňte hesla

Mnoho nových automobilů se může připojit k internetu nebo být ovládáno aplikací smartphonu. Pokud vaše auto tuto funkci má, měňte často přístupové údaje a niky nenechávejte hesla v kabině auta.

5. Pořiďte si sledovací zařízení

Pokud vlastníte drahé auto, možná stojí za to zvážení investice do zařízení, které vás upozorní, pokud se auto někdo pokusí přesunout. Kombinace GPS a rádiových signálů vás vždy informuje o přesném umístění vašeho vozu, takže budete vědět, jestli ho řídí někdo jiný, a pokud je ukradeno, policie ho snadno najde.

i

6. Pořiďte si zámek volantu.

Zámek volantu je staromódní řešení, a ačkoliv nebude poskytovat 100% ochranu, odradí příležitostné zloděje a přinejmenším zpomalí každého, kdo se pokusí auto ukrást.

i

7. Zacházejte s klíči opatrně

Nikdy nenechávejte vůz odemknutý s klíče zapalování a nikdy ho nenechte s běžícím motorem. Zní to jako samozřejmost, ale může být lákavé nechat klíče v autě, než zaplatíte na benzínce nebo nechat auto odemknuté s běžícím motorem, když jste si odběhli za roh a chcete zatím odmlžit okna.

8. Parkujte na bezpečném místě

Parkovat v uzavřené garáži znamená nejen to, že vůz je mimo dohled, ale také přidává další komplikaci, kterou musí zloděj překonat, než bude schopen odjet.

i

9. Schovávejte cennosti

Nenechávejte v autě nic hodnotného. Udržujte své vozidlo uklizené a ujistěte se, že cennosti a předměty s osobními údaji, berete s sebou, když opouštíte vozidlo. Auto tak nebude lákat příležitostné zlodějíčky.

10. Jděte do high-tech

i

Se stoupajícím počtem vozidel, které jsou kradeny pomocí snímání signálu, opatrní řidiči stále více používají technologie na ukrytí klíčů z dosahu zlodějů. Speciální pouzdra, nazývaná faraday bagy, mohou blokovat signál z vašich klíčů, což znamená, že ho zloději nemohou naklonovat a zneužít. Navíc v něm můžete nosit třeba platební kartu, takže se vám nestane, že vám někdo například ve frontě v obchodě po malých částkách vycucá z kapsy peníze bezdrátovým platebním zařízením.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články