Jak si svépomocí vyčistit klimatizaci? Je to důležitější a jednodušší než si myslíte

Správná funkce klimatizace vám zajistí nejen její spolehlivý provoz, ale také čistotu dodávaného vzduchu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Klimatizace je pro spoustu řidičů jednou z nejdůležitějších funkcí v automobilu. Naopak pro některé je to naprostá zbytečnost, která škodí zdraví. Tito řidiči si v horkých letních dnech raději otevřou okénko a nechají se ofukovat venkovním vzduchem. Klimatizační systém, stejně jako všechny ostatní, vyžaduje občasné kontroly a péči. Některé opravy nebo úkony údržby můžete hravě zvládnout sami doma v garáži.

Proč je důležité pravidelně čistit klimatizaci?

Většina řidičů v zimě klimatizaci nepoužívá a ta následně při prvním použití buď nefunguje správně, nebo extrémně zapáchá. Nečistoty, které se spolu s ochlazeným vzduchem dostávají do kabiny, mohou mít negativní účinek na zdraví cestujících. Klimatizace obsahuje filtry, které se zanáší a znečišťují prachem a jinými nasávanými nečistotami. Zanesené čističe snižují účinnost celé této chladící soustavy a také kvalitu dodávaného vzduchu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak udržet čistou klimatizaci a s ní související kvalitu vzduchu

Nejlepším způsobem, jak si udržet klimatizaci čistou, je čištění alespoň dvakrát ročně, například na jaře a na podzim. Ze všeho nejdříve je nutné zkontrolovat první a nejhrubší předfiltr, podle jehož znečištění jednoduše zjistíte, jak moc vysoká prašnost je v systému. Tento filtr zachytává ty nejhrubší prachové částice. Podle míry znečištění si navíc můžete sami určit intervaly pro čištění, které se provádí pouze opláchnutím ve vodě a případným dočištěním saponátem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další součástí klimatizačního systému je uhlíkový filtr, který zajišťuje odstranění nežádoucích pachů. Tato součást se však normálně nečistí, ale mění se za nový kus. Správně by se měl měnit každého půl roku. Interval samozřejmě závisí také na tom, v jakých podmínkách jezdíte.

Co dělat s filtry pro odstranění bakterií a alergenů

V některých klimatizacích také bývají filtry pro odstranění bakterií nebo alergenů. Ty se také musí měnit za nové, protože se nedají vyčistit. Přestože jsou to další investice na provoz, určitě se vyplatí tyto údržbové úkony provádět včas. Správně vyčištěná a udržovaná klimatizace zajistí nejen maximální účinnost celého systému, ale především čistý vzduch, který budete vy i ostatní cestující dýchat po celou dobu jízdy.

Zdroj: CarMechanics

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat
adbz.cz
adbz.cz
Túje zhoustnou a porostou jako nikdy předtím. Stačí jim dopřát mykorhizní roztok a sílu budou čerpat z hub