Jak udržet spotřebu paliva jakéhokoliv typu automobilu na absolutním minimu? Existuje několik možností

Stále více řidičů řeší spotřebu svých automobilů. S rostoucí cenou pohonných hmot se tak neustále zvyšují náklady na provoz vozidel.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V dnešní době si řidiči často vybírají automobil právě podle toho, kolik spotřebuje paliva. Důvodem je rostoucí cena za pohonné hmoty. Snaží se tak ušetřit i na těchto detailech. Každý řidič má jiný styl jízdy a jinou spotřebu paliva. Existují však některé metody, jak zařídit, aby automobil spálil jen potřebné minimum. Ušetříte tak ročně i celou nádrž, což není zrovna zanedbatelná částka.

Dostatečně nafoukané pneumatiky

Jednou z nejčastějších příčin, proč automobil spálí více paliva, než by měl, je malý tlak v pneumatikách. Ty mají následně větší stykovou plochu se silnicí a také výrazně vyšší odpor. Pokud tedy váš automobil žere více, než by měl, zaměřte se nejprve právě na tento problém. Přestože by se pneumatiky měly kontrolovat před každou jízdou, velká spousta řidičů to dělá pouze při výměně letních kol za zimní a naopak. Jednoduše se pak stane, že jezdíte i tisíce kilometrů na podhuštěných gumách.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na vině může být zbytečný náklad v kufru

Zbytečná zátěž v kufru může mít negativní následky na spotřebu paliva. Čím větší zátěž totiž musí motor táhnout, tím větší je také jeho spotřeba. A to nehledě na to, jestli jezdíte na benzín, naftu, nebo LPG. Obecně se udává, že při nadměrném nákladu o hmotnosti 100 kg automobil spotřebuje přibližně o 0,7 l paliva více na 100 km. Nevozte tedy zbytečný a nepotřebný náklad v kufru. Kromě nižší spotřeby budete mít také více místa v případě potřeby.

Hlídejte si jednotlivé ceny čerpacích stanic

Každá čerpací stanice má jinou cenu za palivo. Vyplatí se tedy tankovat na těch, které mají levnější pohonné hmoty, a zároveň je také lepší natankovat jednorázově více. Vyhnete se tak častějšímu tankování někdy i na drahých benzínových pumpách. Můžete navíc využít i řady věrnostních programů, které nabízejí některé čerpací stanice. Palivo pak budete tankovat levněji a ještě k tomu můžete vyhrát některé zajímavé ceny. Přestože se tato úspora může zdát minimální, opak je pravdou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Řazení rychlostních stupňů

V některých případech může mít špatné řazení rychlostních stupňů negativní vliv na spotřebu automobilu. Jedná se zejména o ty, kdy řidič zbytečně drží automobil na menší rychlosti a ve vyšších otáčkách. Je tak lepší zařadit vyšší rychlost a jet na menší otáčky motoru. Řada řidičů dělá tu chybu, že při jízdě z kopce vyřadí na neutrál a jede bez rychlostního stupně. Spotřeba pak sice klesne, ale kdyby nechali zařazený vyšší rychlostní stupeň, byla by ještě menší.

Zdroj: YourMechanic, Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články