Jak správně nahodit auto pomocí startovacích kabelů

Jak správně nastartovat auto přes startovací kabely a co je důležité při startování. Dodržením správného postupu se vyvarujete chybám a vše proběhne v pořádku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Většina řidičů se nejméně jednou setkala s nepříjemnou situací, kdy sedli do auta, otočili klíčem, ale nenastartovali kvůli vybité baterii. Tato nepříjemnost se stává především v zimních měsících, kdy je venku velmi chladno. Akumulátory jsou v takovém počasí náchylnější na ztrátu kapacity. Nejrychlejším způsobem, jak tento problém vyřešit, je nastartovat pomocí kabelů přes druhý automobil.

Jak správně nastartovat přes kabely?

U připojování svorek je důležité dát si pozor na to, který kontakt připojit první. Nejdříve se musí připojit kladný kabel, který zpravidla mívá červenou barvu, ke kladnému pólu vybité baterie a jeho druhý konec k plusovému pólu autobaterie druhého auta. Druhým kabelem, který má zpravidla černou barvu, propojte záporný pól nabitého akumulátoru a kostru motoru toho vybitého. U auta, které nenastartovalo, nepřipojujte kabel přímo na záporný pól, protože by došlo k jiskření, které by mohlo způsobit i explozi autobaterie.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vybitá baterie trápí řidiče vozidel zejména v zimě.

Před samotným startováním jednoho, nebo druhého automobilu se ujistěte, že kabely nepřekáží žádné pohyblivé části a že jsou dobře připojené. Auto s nabitou baterií nastartujte a nechejte chvíli běžet na volnoběh. Tím se začne oživovat vybitý akumulátor. Po chvilce zkuste nastartovat i druhý vůz. Startování by mělo trvat maximálně 10 vteřin, kvůli zahřívání svorek a kabelů procházejícím proudem. V případě neúspěšného pokusu chvíli vydržte, a zkuste to znovu.

Jak odpojit startovací kabely po nastartování?

Kromě pořadí připojení startovacích kabelů je důležité i pořadí jejich odpojení, které se provádí přesně naopak. Ze všeho nejdřív se tedy odpojí černý kabel od automobilu s vybitou baterií. Pak následuje jeho druhý konec. U červeného kabelu odpojte svorku od vozidla s nabitým akumulátorem, a poté tu připojenou k vybité baterii.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vrátit akumulátor zpátky do nabitého stavu?

Po tomto startování byste měli baterii opět dobít. Můžete to udělat buď tak, že pojedete nějakou delší trasu, během které se zase dobije, anebo akumulátor nabít speciální nabíječkou, která je určená právě pro tyto účely. Může se také stát, že ani jedna z těchto věcí nepomůže, a baterie vám udělá při dalším startu to samé. V takovém případě je nutné ji vyměnit za novou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články