Jak večer připravit auto na start v chladném a mrazivém ránu

                   

Začal nejchladnější měsíc roku. Zima se blíží. Rtuť teploměru v noci klesá pod nulu a mrazy jsou pro motoristy zdrojem mnoha problémů. I v mírně záporných teplotách nemusí některá auta nastartovat. A co když teploty klesnou ještě níže? Pomocí večerních malých triků však můžete výrazně zvýšit své šance na nastartování motoru ráno, i když v noci byl silný mráz.

Špatné zapojení, stará baterie, roztřepený pás alternátoru, to jsou jen některé příčiny problémů. A zde přichází na pomoc zkušenost protřelých motoristů, díky nimž se motor automobilu rozběhne i při největším chladu. První věcí, které je třeba věnovat pozornost před zimou, je samozřejmě diagnostika alternátoru, kabeláže a baterie. Musí být v dobrém funkčním stavu, tím se zamezí nejčastější důvodu, proč auto nestartuje.

Slabá baterie

V zimě je také nutné pečlivě sledovat předpověď počasí. A pokud slibuje nástup mrazivých teplot, musíte učinit preventivní opatření, aby vaše auto zaručeně nastartovalo. Například v předvečer chladné noci můžete baterii vyjmout (zejména pokud není nová) a uložit ji na teplém místě.

iZdroj fotografie: Pexels

Pokud baterie strávila noc v autě, neměli byste se řídit radou na krátkou dobu rozsvítit světla, abyste ji, jak říká slavný mýtus, zahřáli. To nefunguje. A baterie se vybije ještě více. Po několika pokusech o spuštění bude jasné, zda se baterie chytne, nebo ne. A zde je lepší použít startovací zařízení nebo „oživit baterii z jiného automobilu. V prvním případě bude nutné zařízení zakoupit předem – cenovka není nízká – v průměru začíná na dvou tisících korun. Proto je večer mnohem snazší dohodnout se se sousedem nebo kamarádem, aby vás případně ráno pojistil dráty nebo kabelem.

Pokud nebylo možné dohodnout se sousedem a rodinný rozpočet vám neumožňuje koupit startovací zařízení, pak byste se měli v silných mrazech přemoci a několikrát za noc dojít k autu a pořádně ho zahřát. Ano, nebudete se moci dostatečně vyspat, ale ráno neodejdete městskou hromadnou dopravou, ale vlastním autem.

iZdroj fotografie: Freepik
Zdroj fotografie: Freepik

Aby byla tato metoda efektivnější, je lepší instalovat lepenkovou krabici nebo speciální deku na část mřížky chladiče a na motor rozložit speciální přikrývku. A co je nejdůležitější, nezapomeňte přikrývku sundat. Lepenku můžete nechat a místě. Hlavní věcí je zajistit, aby byla dobře upevněná a zcela neblokovala proudění vzduchu k motoru – mohlo by dojít k jeho přehřátí.

Motorový olej

A nakonec, nepoužívejte v zimě příliš hustý motorový olej. V chladném počasí je ještě hutnější, což brání pohybu pohyblivých částí pohonné jednotky při spuštění – startér jednoduše neprotočí klikovou hřídel.

iZdroj fotografie: PxHere

Sledujte technický stav svého vozu. Připravte jej pečlivě na zimní použití. Abyste pak nemuseli pobíhat po parkovišti s dráty a kabely.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články