Jak vybrat elektrokoloběžku? A je vůbec k něčemu?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Elektrokoloběžky jsou konečně plnohodnotnou alternativou dopravy ve městě, takže určitě to není jenom zbytečnost, která nám bude doma zabírat prostor. Je však dobré vědět, jak si ji správně vybrat a hodí se i znát některý z top modelů.

Kolo vs. elektrokoloběžka

Hodně se dříve věřilo rozvoji městské cyklistiky. Jenomže pro ni nejsou naše města pořád uzpůsobena a rozhodně to není ideální cesta k rychlému přesunu. Kolo je též neskladné. V mnoha firmách jej nemáte kde bezpečně zaparkovat a do kancelářských prostor vám kolo vzít nemusí dovolit. Když jste výjimkou, možná, ale pokud se na dojíždění do práce na kole vrhne více zaměstnanců, vzniká problém s prostorem. Drahá kola nechcete parkovat venku před firmou, firmám se též nechce za uskladněná kola ručit. Koloběžka je v tomto smyslu výrazně skladnější a zaměstnavatel si ani nevšimne, že ji máte u svého pracovního stolu. Obvykle jde složit a přesně tyto městské elektrokoloběžky jsou hitem. Takto oblíbeným modelem je novinka – elektrokoloběžka Aerium Aovo Pro, která hravě strčí do kapsy i konkurenta ve stejné třídě – Xiaomi Scooter.

Koloběžka se hodí i pro kombinované dojíždějí

Skládací elektrokoloběžky snadno vezmete do vlaku, do autobusu i do metra. Jsou lehké, skladné, snadno přenositelné. Nejsou větší než běžné příruční zavazadlo. Snadno díky tomu dokážete logisticky zvládnout i přesuny na větší vzdálenosti, či vyřešit, že se pokazí počasí a zrovna v dešti se vám domů na koloběžce nechce.

Kolo jako dopravní prostředek též nevyhovovalo ženám, ale ani bílým a modrým límečkům. Sukně, lodičky, ale ani pánské lakovky a oblek si s kolem příliš nerozumí. A ne každý se má možnost a chuť v práci převlékat a přezouvat. Koloběžky jsou univerzálnější. Rozumí si i s formálnějšími oděvy, zejména když teď i ženy přezuly z lodiček do fashion tenisek. Na kolo to pořád není, ale elektrokoloběžky již takto uřídíme.

TIP: Jak vybrat elektrokoloběžku? Podívejte se na kompletního průvodce výběrem elektrokoloběžky.

Proč jezdit do práce raději elektrokoloběžkou než automobilem či MHD?

V první řadě se začneme chovat ekologičtěji. Elektrokoloběžky patří mezi ekologické formy přepravy a jsou součástí přicházejícího trendu elektromobility. Šetří nám rovněž obrovské množství času. Žádné čekání v kolonách. Čas, který takto ušetříme můžeme věnovat svým koníčkům, rodině i rychlejšímu budování kariéry. Jde o dopravní prostředek, který nás dělá nezávislými a rovněž nás chrání před dnes tak problematickým trávením času v davu, kterému se v prostředcích hromadné dopravy nevyhneme.

Velkou výhodou elektrokoloběžek je též to, že jsou velice nenáročné na údržbu. Ta nestojí příliš peněz. Už jsme zmínili, že je nenáročná i na skladování, a tak se nebudete potýkat s problémem, kam s ní. Jde rovněž o velice levnou formu přepravy. Pořizovací náklady automobil vs. elektrokoloběžka jsou nesrovnatelné. Nenáročný je i provoz elektrokoloběžky. Pravděpodobně nebudete mít problém ani se zaměstnavatelem, abyste si elektrokoloběžku dobíjeli v zaměstnání. Děláme to i se svými soukromými mobilními telefony.

Jízda na elektrokoloběžce je navíc zábavná. Snadno změníte plány, když se ozvou přátelé, že spolu někam zajdete. Stane se součástí vašeho životního stylu, který se vám bude rozhodně líbit.

Má elektrokoloběžka i své nevýhody?

Určitě se jich pár najde. Pokud ale vyhovuje vašemu životnímu stylu a vyberete si dobrý model, jakým je například již zmíněná elektrokoloběžka Aerium Aovo Pro, příliš jich nenajdete. Velký nákup na měsíc na elektrokoloběžce sice neuděláte, ale k tomu dnes máme dovoz nákupu až do domu. Vyzvedávat dítě ze školky asi rovněž nebude praktické, ale to jen do té doby, dokud nemá svoji vlastní elektrokoloběžku. Pak z vás muže být dokonalé dvojka. Též je dobré počítat s tím, že pokud budete chtít koloběžku do města a do terénu, budete potřebovat s největší pravděpodobností dva modely. Ty městské mají jiné parametry, obvykle jsou s menšími koly, jinými plášti i s kratším dojezdem než terénní elektrokoloběžky. S tím se prostě musí počítat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná