Jak vybrat povinné ručení?

Nejprve si uvědomme, že povinné ručení je zákonem dané pojištění, které musí mít každé vozidlo, které je využíváno na vozovce.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jakmile způsobíte dopravní nehodu a budete mít sjednané platné povinné ručení, pak škody na zdraví a na majetku se platí právě z tohoto pojištění.

Jak můžete sjednat povinné ručení

Povinné ručení lze velmi snadno a rychle zařídit z pohodlí domova. Pokud vám to tak vyhovuje, sjednejte si online. Dokonce některé pojišťovny nabízí určité slevy nebo bonusy za takovéto uzavření smlouvy. Cena pojistného se odvíjí podle technických parametrů vozidla, mezi které se řadí značka, model, rok výroby, věk řidiče a jeho bezúhonnost, výkon motoru a další údaje. Díky tomu můžete získat slevy, které značně sníží cenu pojistného.

Co vše dokáže pokrýt

 • Škody, které vznikly zničením a ztrátou vozidla
 • Škody, které jsou následkem havárie
 • Náklady na péči
 • Náklady za právní zastoupení

Povinné ručení si můžete vybírat na portálech, které dokáží srovnat služby a ceny. Vyplatí se hledět na nabídky, které mají možnost poskytnout minimální limit 70 / 70 mil korun. Z těchto peněz se pak hradí škody. Limity určují označení 70 milionu korun pro zdraví a 70 milionu korun pro majetek. Takže jistě pochopíte, že limit 35 / 35 mil. Kč je opravdu nevýhodná nabídka. Nejlepší možností je 100 / 100 mil. Kč

Možnost připojištění

Do základního balíčku pojištění se řadí vybraný limit pro pojistné krytí. To je doplněné o asistenční služby, jejichž rozsah rozhoduje cena pojistky. Součástí může být odtah, výměna propíchnuté pneumatiky, oprava vozidla na místě a možnost využití náhradního vozidla. Rozsah služeb musí být vždy jasně napsán ve smlouvě.

Mimo tento balíček si můžete zvolit i další doplňkové připojištění. Vybrat si lze z připojištění skel vozidla, střetu se zvěří, úrazového pojištění celé posádky nebo si připlaťte na pojištění zavazadel. K povinnému ručení se pak ještě vyplatí pořídit havarijní pojištění.

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění není ze zákona povinné, ale je dobré si jej sjednat k ochraně vozu před poškozením. Jedná se tedy o ochranu pouze vašeho vozidla, nikoliv majetku třetí strany. Ochrana se vztahuje na úhradu nákladů při autonehodě nebo v případě vandalismu či za nepříznivého počasí. Ale také se vám bude hodit, pokud vám vozidlo někdo odcizí.

Čím je cena ovlivněna

Cena se samozřejmě odvíjí od limitů plnění, které vám budou k dispozici v případě vzniku pojistné události. Ale konečnou cenu vám také silně ovlivní tyto faktory:

 • Frekvence platby
 • Zvolená spoluúčast
 • Pořizovací cena
 • Typ a značka vozidla
 • Zvolená rizika k pojištění

Co dokáže pokrýt

Havarijní pojištění oceníte zejména při dopravní nehodě, kterou vy nezaviníte. Při takové nehodě se bude platit z povinného ručení druhé osoby. Na všechno ostatní se pak specializuje havarijko.

Kryje čtyři hlavní rizika:

 • Havárie
 • Zničení a poškození vozidla při přírodní katastrofě
 • Způsobení škody cizí osobou
 • Krádež

Další připojištění

Havarijní pojištění se vám bude hodit v momentě, kdy dojde ke zničení, poškození či odcizení vašeho automobilu. Kromě základního obsahu balíčku, který kryje určitá rizika, si můžete vybrat další připojištění, abyste dosáhli nejvyšší ochrany vozu. K nejčastěji využívaným službám patří pojištění skel. Samozřejmě, že hned vzápětí se drží pojištění celé posádky a jejich zavazadel. Využít můžete i nabídky asistenčních služeb.

Pokud se rozmýšlíte, jaké služby využít, určitě si sjednejte povinné ručení. Časem jistě dojdete i ke koupi havarijního pojištění. Po nehodě sice určité náklady povinné ručení uhradí, ale stejně na řadu přijde půjčka na auto. V něčem přeci musíte jezdit!

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články