Dnes se podíváme na jednoduchý postup čištění látkových sedadel, která jsou výrazně rozšířenější než kožené potahy. Proč? Odpověď je jednoduchá, látková sedadla jsou o dost levnější, nelze je tak snadno poškrábat, a v létě je slunce tolik nerozpálí (navíc se na ně nelepíte). Velkou nevýhodou je ovšem jejich snadné a rychlé zašpinění, a už po několika letech můžou nedobrovolně změnit svoji barvu.

Při běžném provozu na textilních sedadlech snadno ulpí prach, drobné nečistoty, a pokud s vámi častěji jezdí děti nebo chlupaté mazlíčky, je o „bordel“ v autě postaráno. Vysátím interiéru odstraníte pouze ty největší nečistoty, ale zbytek zůstane zažraný ve vláknech textilu. Čištění nemusíte hned svěřovat profesionálům, stačí si udělat hodinku dvě času, a zvládnete to i sami doma.

Klíčová je správná volba čistících prostředků
Připravíme si mikrovláknovou utěrku, zdrsněnou čistící houbu, detailingový štětec určený pro interiéry, a speciální přípravek na čištění látek. Univerzálním prostředkům jako je jar, mýdlo nebo jiné detergenty se raději vyhněte, nedosahují tak dobré účinnosti a můžou látku poničit.

  • Prvním krokem je opravdu důkladné vyluxování sedaček, ideálně za použití úzké hubice vysavače, se kterou se dostanete do záhybů a úzkých prostorů. Každé místo vezměte několikrát, nebojte se nástavcem přejet „proti srsti“.
  • Poté na menší kousek látky aplikujeme velmi malé množství čističe a začneme po malých částech sedačku čistit krouživým pohybem. Naším úkolem je odstranit nečistoty z potahu sedačky – navlhčení její výplně je nežádoucí, a časem by mohlo vést k vytváření plísní a nepříjemného zápachu. Nesnažte se vyčistit půl sedačky najednou, postupujte systematicky po menších částech (sektorech).
  • Pro odstranění větších nečistot je potřeba čistič lépe zapracovat do potahu, a to pomocí štětce. Na ta nejhorší místa využijeme čistící houbu, ale dávejte pozor, aby nedošlo k poškození samotné textilie potahu.
  • Jakmile se nečistoty dostanou na povrch, ihned je setřeme mikrovláknovou utěrkou, aby se nečistoty nezačaly opět vsakovat do sedačky. Postup opakujte, dokud není látka potahu čistá a bez skvrn. Pro rychlejší vysušení ji krátce přejeďte vysavačem, čímž vytáhnete i další zbylé nečistoty. Po vyčištění všech sedaček nechte auto vyvětrat a počkejte až sedadla plně vyschnou.