Špinavá sedadla? Ukážeme vám, jak je efektivně vyčistit

                   

Dnes se podíváme na jednoduchý postup čištění látkových sedadel, která jsou výrazně rozšířenější než kožené potahy. Proč? Odpověď je jednoduchá, látková sedadla jsou o dost levnější, nelze je tak snadno poškrábat, a v létě je slunce tolik nerozpálí (navíc se na ně nelepíte). Velkou nevýhodou je ovšem jejich snadné a rychlé zašpinění, a už po několika letech můžou nedobrovolně změnit svoji barvu.

Při běžném provozu na textilních sedadlech snadno ulpí prach, drobné nečistoty, a pokud s vámi častěji jezdí děti nebo chlupaté mazlíčky, je o „bordel“ v autě postaráno. Vysátím interiéru odstraníte pouze ty největší nečistoty, ale zbytek zůstane zažraný ve vláknech textilu. Čištění nemusíte hned svěřovat profesionálům, stačí si udělat hodinku dvě času, a zvládnete to i sami doma.

Klíčová je správná volba čistících prostředků

Připravíme si mikrovláknovou utěrku, zdrsněnou čistící houbu, detailingový štětec určený pro interiéry, a speciální přípravek na čištění látek. Univerzálním prostředkům jako je jar, mýdlo nebo jiné detergenty se raději vyhněte, nedosahují tak dobré účinnosti a můžou látku poničit.

  • Prvním krokem je opravdu důkladné vyluxování sedaček, ideálně za použití úzké hubice vysavače, se kterou se dostanete do záhybů a úzkých prostorů. Každé místo vezměte několikrát, nebojte se nástavcem přejet „proti srsti“.
  • Poté na menší kousek látky aplikujeme velmi malé množství čističe a začneme po malých částech sedačku čistit krouživým pohybem. Naším úkolem je odstranit nečistoty z potahu sedačky – navlhčení její výplně je nežádoucí, a časem by mohlo vést k vytváření plísní a nepříjemného zápachu. Nesnažte se vyčistit půl sedačky najednou, postupujte systematicky po menších částech (sektorech).
  • Pro odstranění větších nečistot je potřeba čistič lépe zapracovat do potahu, a to pomocí štětce. Na ta nejhorší místa využijeme čistící houbu, ale dávejte pozor, aby nedošlo k poškození samotné textilie potahu.
  • Jakmile se nečistoty dostanou na povrch, ihned je setřeme mikrovláknovou utěrkou, aby se nečistoty nezačaly opět vsakovat do sedačky. Postup opakujte, dokud není látka potahu čistá a bez skvrn. Pro rychlejší vysušení ji krátce přejeďte vysavačem, čímž vytáhnete i další zbylé nečistoty. Po vyčištění všech sedaček nechte auto vyvětrat a počkejte až sedadla plně vyschnou.
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články