Jak zjistit, zda už máte opotřebované brzdové destičky

                   

Opotřebení brzdných destiček je jednou z vůbec nejzávažnějších poruch, které vás na cestách mohou potkat. Asi není třeba popisovat, co všechno se při jízdě s brzdami v mizerné kondici může přihodit. A v obtížných podmínkách, které nás na podzim a v zimě čekají, riziko ještě roste. Na mokré či namrzlé vozovce se brzdná dráha prodlužuje i v případě, že vaše brzdy jsou v perfektním stavu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Není třeba sundávat pneumatiky

Většina řidičů si myslí, že stav brzdných destiček lze zjistit pouze v případě, že sundáte pneumatiky, a tak jejich kontrolu odkládá tak dlouho, jak je to jen možné. Ve skutečnosti ale není třeba s pneumatikami manipulovat. Existuje totiž léty osvědčená technika, pomocí které snadno a rychle zjistíte, jak na tom vaše brzdné destičky reálně jsou.

Vizuální kontrola je dostatečná

Obecně platí, že princip fungování všech běžně využívaných brzdných systémů je velmi jednoduchý. A na rozdíl od jiných funkcí auta je také stále ještě převážně mechanický. Brzdové destičky vyvíjejí tlak na osu kol, čímž pochopitelně snižují rychlost auta. Nejsnazším způsobem, jak ověřit stav brzdných destiček, je proto jejich vizuální kontrola.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Tři věci ke kontrole

Brzdné destičky můžete vyjmout i s nasazenými gumami. Přesný postup pro váš vůz by měl být popsaný v manuálu k autu, případně si jej nechte ukázat v autorizovaném servise. Při kontrole byste se měli zaměřit na tyto tři věci:

  • Brzdné destičky snesou u třecích ploch opotřebení do zhruba 2 mm. Pokud je opotřebení hlubší, auto už pravděpodobně nebrzdí tak, jak by mělo, a destičky byste měli neprodleně vyměnit.
  • Na destičkách však mohou být i defekty, které okem nezaznamenáte. Projevují se nejčastěji tím, že brždění není plynulé. To je dobré otestovat někde na okresní komunikaci prudkým zabrzděním.
  • Při předchozím testu také nastražte uši. Pokud vaše brzdy vydávají charakteristický nepříjemný skřípavý zvuk, je čas je vyměnit.
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články