Jaká auta patřila mezi nejkradenější v roce 2020 a jaká je průměrná cena odcizeného vozidla

Za poslední roky se počet krádeží aut snížil, i tak jsou ale velmi časté a zloději jsou čím dál vynalézavější. Není snadně vybrat modely, které patří mezi nejkradenější.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obecně se kradou spíše starší modely aut, protože nemají tolik bezpečnostních prvků jako moderní vozy. Podle pojišťoven patří mezi nejkradenější značku Volkswagen, ale celkově se sem řadí hned několik značek. Někteří zloději se dokonce zaměřují i na konkrétní modely, do kterých se pak dostanou během několika vteřin.

V Evropě jdou zloději po modelu BMW X6

Pozor by si měli dát majitelé vozů značky Ford, Mazda, Land Rover nebo Porsche. Oblíbená jsou také SUV, riziko krádeží ale postupně klesá, právě díky moderním funkcím, které modely mají. Statistiky mluví jasně – v roce 2003 bylo odcizeno téměř 25 000 vozidel, v roce 2016 to bylo „pouze“ necelý 6 500. Neznamená to ale, že by zloději vymírali nebo přešli na druhou stranu barikády.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Některé modely aut, převážně ty luxusnější, se kradou na objednávku. U těch starších modelů je pak zloději jedno, o jaký typ auta se jedná. Zloději jsou často velmi vynalézaví, a i když se jedná o luxusní vůz, dokážou se do něj dostat během chvilku a nemusí jít o profesionála. Za nižší číslo krádeží ale nemůže jen lepší zabezpečení.

Průměrná cena odcizeného vozidla v Evropě je 512 000 Kč

Celková cena se za loňský rok na kradených autech vyšplhala podle hodnoty pojištění na 1 264 000 eur, což je nejnižší cena za poslední roky. Do statistiky jsou zahrnuty jen automobily, které mají platné pojištění proti krádeži. Klasický autoalarm nebo páka na volant už na zloděje nepůsobí, jsou mnohem chytřejší a je důležité si vůz zabezpečit, i když se nejedná o nejnovější model.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Existují systémy, které krádež mohou zkomplikovat natolik, že si to zloděj rozmyslí a raději prostor auta opustí. Vůz tak můžete sledovat na dálku pomocí aplikace v telefonu, zašifrovat signál z klíče od auta nebo další vychytávky, díky kterým auto odolá nástrahám nenechavých zlodějů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články