Jaké kapaliny potřebuje váš vůz a proč

                   

Zajistit si bezstarostnou jízdu bez obav z možných poruch? Ano. Bezproblémovému provozu vašeho auta můžete pomoci i vy sami. Pravidelný servis je samozřejmostí, ale nákladných oprav vás může ušetřit i pravidelná kontrola stavu a množství různých provozních kapalin vozidla, kterou zvládnete i doma. Jaké kapaliny hlídat a proč?

Motorové oleje

Správnou funkci motoru zajišťuje především motorový olej. Zaručí dokonalé promazávání, ale i ochranu namáhaných častí, funguje jako chladivo a také nezbytné těsnění. Motor je na kvalitu motorového oleje velmi citlivý, je nutné tak sledovat nejen dostatečné množství, ale i jeho stáří a opotřebovanost.

Motorový olej je nutné pravidelně měnit, a to buď po nájezdu určitého množství kilometrů, nebo po stanovené době, ideálně pak každý rok.

Chladicí kapaliny

Chladicí systém má za úkol odvádět přebytečné teplo, které vzniká ve válcích motoru. Toto teplo na sebe váže chladicí kapalina, která proudí v systému. Je vyráběna jako nemrznoucí, aby byla plně funkční i v zimních měsících. Slouží také k ochraně proti korozi. Dostatečné množství chladicí kapaliny v okruhu je třeba hlídat, aby jejím úbytkem nedocházelo k přehřívání motoru.

Vhodné množství ukazují rysky na nádobce, kterou naleznete pod kapotou auta. Obvykle se jedná o barevnou tekutinu v kulaté nádržce. Interval výměny se řídí pokyny výrobce, je to 2 – 5 let.

Aditiva do olejů

Navýšit běžné účinky oleje a zvýšit jeho životnost je možné aditivy do olejů. Aditiva jsou přídavné látky, které mají schopnost vázat na sebe různé nečistoty, kterými je olej v motoru zanášen, také vodu a vodní páry, chránit před opotřebováním pracujících částí a pečovat i o pryžové těsnící prvky.

Aditiva do paliv

K ochraně a péči o palivové a výfukové prvky automobilu slouží aditiva do paliv. Tyto směsi zabraňují vzniku usazenin, odstraňují vodu, zlepšují odolnost vůči korozi a čistí i filtry pevných částic či oxidační katalyzátory. Zimní aditiva přidávaná do nafty zabraňují tuhnutí paliva.

Oleje do převodovek

Mezi další důležité kapaliny patří také oleje do převodovek. Zde je ovšem jako běžní uživatelé sami nezměříte ani nezhodnotíte. Navštivte proto autoservis. Případné malé množství nebo již špatný stav oleje do převodovek zhoršuje tření a teplotu v místě styku převodů.

Brzdové kapaliny

Speciálním druhem hydraulické kapaliny, se kterou se můžete setkat v brzdových a spojkových systémech vozidel, je brzdová kapalina. Smyslem brzdové kapaliny je přenos síly prostřednictvím tlaku, tedy sešlápnutím brzdového pedálu se přes kapalinu přenese síla přímo na brzdy a auto tak zpomalí nebo zastaví.

I stav této kapaliny by měli posoudit ve vašem autoservisu. Brzdová kapalina musí mít správnou viskozitu, tepelnou a chemickou stabilitu, odolnost vůči korozi a dobrou snášenlivost s gumovými díly.

Existují i další tekutiny, které jsou pro provoz vašeho auta podstatné. Uvedené ale patří k nejdůležitějším, a proto je nutné dbát více na jejich kvalitu, množství i stáří.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články