Jaký problém signalizují různé barvy výfukových plynů: modrý, bílý ani černý není OK

Co naznačuje barva kouře z výfuku? Má váš vůz nějakou skrytou vadu, o které nevíte? Podle barvy kouře zjistíte, co se s vaším vozem děje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V dnešní době jsou emisní normy tak přísně nastavené, že za běžných podmínek u většiny aut už vůbec nevidíme kouř vycházející z výfuku. Jiná situace nastává, když je chladné počasí a velká vlhkost vzduchu. V tom případě se kouří z každého výfuku, ale je to jenom pára, která stoupá vzhůru, takže naprosto běžná věc. Problém ovšem nastává, když se za vaším autem objevuje kouř modré, bílé nebo černé barvy. V takové situaci není na co čekat a je potřeba to hned řešit.

Co znamená černý kouř z výfuku auta

Tato barva kouře vycházejícího z výfuku znamená, že vaše auto nedokonale spaluje a má příliš bohatou směs, ale o mechanický problém v motoru nejde. Nemusí se tak ani jednat o příliš dramatickou poruchu, na vině bývá vadná váha vzduchu, zanesený vzduchový filtr nebo špatný snímač plnícího tlaku. V horším případě se může jednat ještě o špatnou regulaci turbodmychadla, zanesené vstřikovače nebo vadnou lambda sondu, vše se dá však celkem snadno opravit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaké problémy značí bílý kouř z výfuku

Bílý kouř obvykle značí opravdový problém, a pokud se u vašeho vozu objevuje i za teplého počasí, je téměř jasné, že se jedná o mechanické poškození v motoru, který žere vodu z chladicího systému. Na vině může být prasklé těsnění pod hlavou, prasklina přímo v hlavě, anebo v nejhorším případě může být prasklina přímo na bloku motoru. Tento problém je nutné co nejdříve řešit, nejlépe v odborném servise. V opačném případě hrozí, že se do motoru dostane větší množství vody, písty se zastaví a ojnice se ohne nebo praskne.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co naznačuje modrý kouř z výfuku

Stejně jako v případě bílého kouře, ten modrý znamená poruchu mechanického typu, kdy motor spaluje olej. V případě, že si nejste jisti, jestli motor žere olej, často ho kontrolujte. Poznáte tak, jestli se ztrácí nebo ne. Pokud máte starší auto, u kterého jde z výfuku pouze trochu modrého kouře, znamená to nejspíše, že jsou opotřebované pístní kroužky a olej prosakuje skrze ně. Pokud je však kouře víc a olej se ztrácí, může se jednat o prasklý válec nebo netěsnící hřídel turbodmychadla.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články