Urgentní: Máte na autě tyhle zimní pneumatiky? V roce 2024 za ně dostanete brutální pokutu

Rozdíl v označení je zanedbatelný, ale realita je dramaticky odlišná. Jak s ohledem na jízdní vlastnosti, tak na to, že hrozí pokuta.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Počasí může být nevyzpytatelné. Navzdory dočasným „jarním“ teplotám a jasnému slunci, pokud je zima, je zima. Myšleno tak, že u nás existuje povinnost mít na autě zimní pneumatiky podle § 40a zákona 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), od 1. listopadu do 31. března. Ne vždy, ale v případě, že je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Zimní pneumatiky jsou u nás povinné od listopadu do března

Nebo když lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Jinak řečeno, řidiči motorových vozidel tedy musí mít v tomto období na vozidle zimní pneumatiky nejen, když je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy, ale také v případě reálné hrozby, že k tomuto jevu dojde. Jistě, není to úplně přesně vymezené.

iZdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě

Zákon není zcela jednoznačný, což nabízí prostor k debatě s policejní hlídkou. Ale dejme tomu, že věc je jasná. Existuje i povinnost dodržovat minimální hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů zimní pneumatiky na všech kolech pro osobní motorová vozidla. Jsou to 4 milimetry. Pozor ale na celoroční pneumatiky. Ty jsou kompromisem mezi letní a zimní variantou. Nemají ideální vlastnosti ani v létě, ani v zimě.

Chyby, kterými v zimním období zaručeně odrovnáte své auto

Nebo naopak – fungují v zimě i v létě, ale s kompromisem. Teď k novinkám, jedná se o změny v pravidlech u našich slovenských sousedů. Novinky ohledně zimních pneumatik přináší nový standard, který může mít významné dopady i pro české řidiče. Od příští sezony budou řidiči povinni mít na svých vozidlech zimní pneumatiky s alpským symbolem. Jinak hrozí pokuta. V Česku stačí pro zimní období pneumatiky označené zkratkou M+S (Mud+Snow).

iZdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě

Ovšem na Slovensku se pravidla zpřísňují. Od příští sezony budou vyžadovány pneumatiky s alpským symbolem, nazývaným také jako „Three Peak Mountain Snow Flake“ (tři horské vrcholky se sněhovou vločkou). Detail, který může v přepočtu stát na pokutě 1 000 Kč, a pokud se řidič bude dohadovat, nemusí z místa také odjet. Policie obvykle na cizince nahlíží přísnějším metrem.

Řidiči pozor, kdo neobuje správné pneumatiky, zaplatí pokutu

Rozdíl mezi pneumatikami označenými M+S a těmi s alpským symbolem je, že M+S označuje pneumatiky vhodné pro blátivé a sněhové podmínky. Alpský symbol znamená, že pneumatiky jsou testovány a schváleny pro použití za extrémních zimních podmínek. Jsou to pneumatiky, které mají mnohem lepší trakci a bezpečnost, zejména při nízkých teplotách pod 7 °C. Potud v pořádku. Ovšem pozor, pokud čeští řidiči vyjedou příští zimu na Slovensko. Klasické zimní gumy už prostě stačit nebudou.

Máte správné pneumatiky?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články