Jedete si hezky 70 na dálnici a kolem vás někdo proletí rychlostí 330 km/h. Řidič ani nevěděl, jaké auto ho předjelo

Víte, že se na německých dálnicích můžete bez problémů prohánět i rychlostmi vyššími jak 200 km/h? Existují však jistá omezení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho řidičů je stále přesvědčeno, že Spolková republika Německo má na celé své dálniční síti neomezenou nejvyšší dovolenou rychlost. Než se ale rozjedete na maximum, které vám vaše auto dovolí, je vhodné se podívat, kde a za jakých podmínek můžete jet „na plno“.

Jak to ve skutečnosti je?

Německé dálnice mají jednu velkou obrovskou výhodu. Můžete na nich jet tolik, co vám síly auta stačí a rozum dovolí. Neměli byste se obávat obrovských pokut nebo v horším případě odebrání řidičského průkazu. Není tomu tak pokaždé. V Německu dbají na disciplínu, a tak i toto privilegium mezi Evropskými státy má svá omezení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co je tedy povoleno?

Oficiálně je na německých dálnicích stanovena pouze doporučená nejvyšší dovolená rychlost 130 km/h s tím, že nikdo nebrání řidičům jet rychlostí vyšší. Tedy takovou rychlostí, na kterou se řidič cítí. To platí do chvíle, než poklesne viditelnost. Kvůli náhlým změnám počasí (husté sněžení, déšť, mlha) se pak upravuje maximální dovolená rychlost. Ta je při nízké viditelnosti 50 km/h.

iZdroj fotografie: Depositphotos


Pojďme se podívat blíže na rychlostní limity v Německu. Po zkoumání tamních silničních předpisů zjistíme, že ne na všech úsecích dálnice platí stejná pravidla. Pouze polovina z celé dálniční sítě má „neomezenou“ nejvyšší dovolenou rychlost. Zbytek dálniční sítě ji má nějakým způsobem regulovanou, přičemž 1/3 tvoří úseky, na nichž je stanovena stabilně.

Jak to může vypadat na německé dálnici

Není divu, že se mnoho řidičů rozhodne prozkoumat schopnosti svého vozu a pokusit se dosáhnout maximální rychlosti. V tomto případě se dva youtubeři z kanálu SPEEDOZER rozhodli ukázat světu, co vidí (nebo vlastně nevidí) řidič jedoucí rychlosti 70 km/h a řidič předjíždějícího auta „letící“ rychlostí téměř 330 km/h. Důležité je pak při dosahování takových rychlostí vidět dostatečně daleko před sebe, aby bylo možné bezpečně zastavit vozidlo.

Toto video, pořízené youtubery, se rychle stalo hitem internetu, což nás ani nemůže překvapit. Kvůli rozdílu rychlostí 262 km/h bylo obtížné rozpoznat značku automobilu, který předjížděl. Na záběru z videa je pak vidět, že rychlejším vozem byl Mercedes AMG E 63 S Wagon s výkonem 612 koní a maximálním točivým momentem 850 Nm. 

Zdroj: SPEEDOZER

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články