Na první pohled jednoduchá křižovatka: Majorita řidičů ale neví, jak ji správně projet. Je to o řidičák a pokutu

Čtyři auta, čtyři silnice, jedna křižovatka a žádná dopravní značka, kdo pojede jako první? Platí jedno pravidlo a nutnost ustoupit.

i Zdroj fotografie: AutoŽivě
                   

Dlouhodobě se ukazuje, že řidiči neumí projíždět neoznačené křižovatky. Tedy on je občas problém projet křižovatku označenou svislým dopravním značením, ale křížení silnic bez značek, to je doslova problém, který nelze bagatelizovat. Který podle dlouhodobých zkušeností sahá až do autoškol. Už tam totiž studenti a žadatelé o řidičské průkazy tápu.

Řešení je jednoduché, stačí znát pravidlo pravé ruky

Ani v autoškole neví, jak průjezdy neoznačenými křižovatkami řešit. A to nejde o nějaké složité dopravní situace s mnoha odbočkami, jedná so o jednoduché koncepce do tvaru písmene Y, písmene T, písmene V. Absolutně jednoduchá a symetrická křižovatka. Dvě silnice se protínají tak, že vytvářejí kříž s pravými úhly, jinak řečeno pravoúhlé písmeno X.

Nikde není žádné dopravní značení, jak vodorovné, tak svislé čili žádné dopravní značky typu Stop, či Stop dej přednost v jízdě. Na křižovatce stojí čtyři auta, žádné z nich nemá právo přednosti v jízdě, všechna dojela na křižovatku současně. Kdo pojede jako první, kdo bude následovat a které auto zdolá křižovatku jako poslední?

Pokud se neví, kdo má jet, musí se řidiči domluvit

Zákon mluví jasně, ohledně křižovatek značených říká, že „řidič přijíždějící na křižovatku po vedlejší pozemní komunikaci označené dopravní značkou Dej přednost v jízdě! nebo Stůj, dej přednost v jízdě! musí dát přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím po hlavní pozemní komunikaci“. U křižovatek bez značek je to jinak.

Jednoduché a to tak, že „nevyplývá-li přednost v jízdě z ustanovení odstavce 1, musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím zprava“. Jednoduché, dokud ale nenastane situace taková, jaká je na výše uvedeném titulním obrázku. Řidič každého auta má po pravé ruce vůz, kterému musí dát přednost.

V USA na to jdou jinak, u nás musí jeden ustoupit

Nelze uplatnit způsob ze zahraniční, například ze Spojených států, kde platí, zjednodušeně řečeno, že do křižovatky vjede prioritně ten řidič, který na křižovatku dorazil jako první. U nás je to jinak. Takže jaké je řešení komplikované situace? Řidiči se musí domluvit, respektive jeden z nich se musí vzdát svého práva na přednost zprava.

Východiskem je, že jeden z řidičů se vzdá své přednosti zprava a dá znamení řidiči po své levé ruce, že ho pouští a má jet. Ten tak učiní, tím se uvolní jedno místo a provoz na křižovatce se dá do pohybu. Pozor ale, je chybné signalizovat nejednoznačně. V nejhorším případě dojde k nepochopení a srážce dvou a více aut. 

Projeli byste křižovatkou bez značek správně?

Zdroj: Policie
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články