Znáte pravidla jízdy s přívěsem? Za neznalost předpisů můžete dostat vysokou pokutu

S blížícím se jarem se opět budou hodit vozíky, na kterých lze odvézt vše potřebné. Nedodržení pravidel vás však může stát víc, než byste dali za stěhovací službu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Začíná nám jaro a teploty pomalu stoupají k přijatelným hodnotám, kdy je možné začít trávit čas i jinde než jen doma. S tím se pojí i zvýšený nákup různého materiálu pro zahradničení a na nedokončené projekty z předešlého roku. Jenže co když najednou musíte nakoupit atypické rozměry, velké množství třeba stavebního materiálu a jiné věci, které je vám líto dávat do kufru auta?

Možnosti dopravy

Jedna z možností je zaplatit si dopravu do potřebného místa. Jenomže doprava je drahá a vy potřebujete odvézt i nějaké věci z chaty, zahrady, sklepa a jiných míst zase jinam. Co tedy s tím? Pokud máte na vozidle namontované tažné zařízení, tak máte jasnou možnost.

iZdroj fotografie: Unsplash

Co přesně a v jakých rozměrech za sebou smíte táhnout, najdete ve vyhlášce č. 341/2002 Sb. Zapůjčíte si vozík, nebo dle výkladu zákona přípojné vozidlo. Zapůjčením vozíku za auto však vyhráno nemáte ještě zdaleka. Jaká úskalí vás čekají a co riskujete, když si špatně spočítáte hmotnosti?

Řidičská skupina B

Pokud provozujete automobil, vlastníte řidičský průkaz kategorie B. Můžete tedy řídit osobní vozidlo s hmotností do 3,5 t určené pro přepravu nejvýše 8 osob kromě řidiče. Na tuto základní skupinu se vztahují i pravidla ohledně přípojného vozidla (vozíku, vleku). Jako řidič skupiny B můžete za svým vozem táhnout přípojné vozidlo, tedy vozík do hmotnosti 750 kg.

iZdroj fotografie: Pixabay

Můžete táhnout i těžší přípojné vozidlo, tedy nad 750 kg, ale jízdní souprava nesmí přesáhnout celkovou váhu 3,5 t, aby jste splnili podmínku řidičského průkazu B. Rozdíly ve váze, kterou může vaše vozidlo táhnout, nastávají i v případě brzděného a nebrzděného přípojného vozidla.

Co to tedy znamená? 

  • Pokud máte vozidlo s váhou 2 t, můžete připojit vlek s celkovou váhou nad 750 kg, ale hmotnost jízdní soupravy nesmí překročit 3,5 t.
  • Pokud máte těžší vozidlo, do 3,5 tuny, tak za něj můžete připojit vozík s celkovou váhou do 750 kg. Hmotnost této jízdní soupravy však nesmí překročit 4 250 kg (3 500 kg + 750 kg). Pokud připojíte vlek nad 750 kg, pak musíte mít řidičské oprávnění v rozšířeném rozsahu.

Řidičská skupina B96

Tohle je takový mezistupeň ohledně přeprav nákladů. Je nazývána taky jako řidičské oprávnění v rozšířeném rozsahu. Pokud vlastníte tuto řidičskou skupinu, máte ji zapsanou i ve svém řidičském průkazu. Opravňuje vás k řízení jízdní soupravy v rozmezí celkové váhy 3 500 – 4 250 kg. Můžete tedy za tažným vozem táhnout i přípojné vozidlo s celkovou váhou vyšší jak 750 kg.

iZdroj fotografie: Pixabay

Celková hmotnost jízdní soupravy (auto a vlek) nesmí přesáhnout 4 250 kg. Na toto řidičské oprávnění musíte udělat zkoušky. Zkouška se skládá pouze z jízdy, neděláte na úřadu zkoušku z pravidel provozu, jako u žádosti o E.

Řidičská skupina B+E

Plnohodnotná zkouška včetně zkoušky z pravidel na pozemních komunikacích, opravňující k řízení motorových vozidel s jízdní soupravou do 7 000 kg (3 500 + 3 500 kg). Pokud máte toto řidičské oprávnění, můžete za tažným vozem mít připojeno přípojné vozidlo s celkovou váhou nad 750 kg a do 3 500 kg.

Jak jet s vozíkem?

Pro ty, kteří s vozíkem ještě nikdy nejeli, tak je důležité po připojení zkontrolovat funkčnost světel a nahuštění pneumatik. I když se můžou zdát plně nahuštěné, tak po zatížení to tak být nemusí. A zjistit podhuštěnou pneumatiku až po naložení třeba 500 kg nákladu není zrovna příjemné. Pokud máte zakrytou korbu, ujistěte se, že přes vnější zpětná zrcátka vidíte za jízdní soupravu. Pokud neuvidíte, tak je třeba na vnější zpětná zrcátka namontovat přídavná zrcátka (typické u karavanů).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Samotná jízda má svá specifika. Jednak je lepší si nadjíždět v ostrých zatáčkách (křižovatky, úzké uličky apod.), pak je třeba taky myslet na přepravovaný náklad (dostatečně zajistit), nebrzdit prudce a nechávat si větší rozestup mezi vozidly. Pokud převážíte těžký náklad (auto, palety s dlažbou apod.), mějte na paměti, že těžší části se dávají blíže k oji, tak aby byla více zatížena koule (tažné zařízení).

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud to uděláte obráceně, vozík vám bude nadzvedávat ojí tažné vozidlo a to má špatný vliv na ovladatelnost soupravy. V neposlední řadě nezapomeňte, že jízda s přípojným vozidlem může být omezena svou maximální rychlostí a přípojná vozidla nejsou určena k přepravě osob.

Postihy za jízdu bez řidičského oprávnění

Pokud už se stane, že vás zastaví policejní hlídka a zjistí, že máte naloženo až příliš a nemáte k tomu řidičské oprávnění, tak vám hrozí následující. Pokuta 25 000 – 50 000 Kč, odečet 4 bodů, zákaz řízení na 1 – 2 roky. Je třeba zmínit, že tento přestupek se neřeší na místě, ale postupuje do správního řízení. Podrobněji si o tom můžete přečíst v zákoně 361/2000 Sb. zákon o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů.

Jaké máte vy zkušenosti s vozíkem či vlekem?

Zdroj: Autorský komentář Jaroslava Novčáka

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články