Kamery v automobilech budou povinné, už teď je nahráván zvuk v kabině. Co to znamená pro české řidiče?

Nahrávání vnitřku kabiny automobilu za jízdy se mnohým lidem nelíbí. Když je ale zapotřebí důkaz, každý by rád záznam měl v ruce.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Automobily jsou skvělý dopravním prostředkem, vyjádřením osobní svobody. Možností podle libosti cestovat z místa na místo. A také bohužel místem, kde dochází velmi často k nejrůznějším přestupkům, dokonce i trestným činům. Teď nejde o to, že řidiči porušují pravidla provozu. Věc se má tak, že přímo v automobilech leckdy dochází k situacím, které jsou riskantní, nebezpečné, ve stylu útokům či napadení zejména řidičů.

Zásah do soukromí nebo praktická bezpečnostní pomůcka?

Na takovou skutečnost reagují zejména nejrůznější taxislužby a společnosti zajištující transport. Tak třeba populární Bolt již oznámil zavedení záznamníků v kabinách svých automobilů. Existuje možnost, že je nahráván zvuk v kabině automobilu. Jak funguje nahrávání zvuku během jízdy? Zákazník může nahrávání spustit kdykoli během jízdy. Funkce je dostupná pouze během probíhající jízdy od momentu, kdy řidič přijme objednávku.

iZdroj fotografie: Bolt

Nahrávání se automaticky zastaví, jakmile jízda skončí. Nahrávku si ale nelze poslechnout, soubor s ní je zašifrovaný. To, znamená, že si nahrávku nemůže poslechnout jak zákazník, tak ani řidič. Soubor se zvukovým záznamem je uložen v zařízení po dobu až 24 hodin, pak se automaticky vymaže. Pouze pokud zákazník nahlásí incident u dané jízdy, nahrávka se odešle zákaznické centrum Boltu.

Bez řidičáku přejel do protisměru a čelně rozsekal protijedoucí Passat na maděru. Děsivý karambol přežila kamera

U nás žádné tendence k povinnému nahrávání zvuku či obrazu v automobilech nejsou. A pokud má redakce dostatečné informace, tak se nic takového ani neřeší mezi politiky či odbornou veřejností. Nicméně třeba v polských médiích rezonuje téma povinného používání kamer v osobních autech poměrně značně. Hovoří se o tom, že takové záznamové zařízení bude povinné.

Bez důkazu jako by se nic nestalo. Nahrávat se ale lidi nechtějí

Na druhou stranu však odborná média informují, že oficiální rozhodnutí ohledně povinných kamer ve vozech ještě nebylo učiněno. Zajímavé ale je, že to, že Bolt zavedl funkci nahrávání zvuku v aplikaci, vzbudilo mezi polskými řidiči značnou kontroverzi. Záležitosti v oblasti povinných kamer v automobilech chápou polští řidiči prý jako praktické. Vnímají to, že návrhy mají za cíl zvýšit bezpečnost na silnicích a zajištění důkazů v případě sporů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pochopení pro kamerový záznam jako pro důkaz při sporu tady je. Ale jednoznačný souhlas napříč společností nepanuje. Pro české řidiče tedy skutečnost, že je povinnost nahrávání v autech leckde diskutována, nic neznamená. Je ale třeba přijmout skutečnost, že v zahraničí, například při použití některých taxí, může být člověk nahráván na kameru, a ani o tom nemusí vědět.

Souhlasíte se záznamem z kabiny auta?

Zdroj: Bolt
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články