Vřítil se do křižovatky a sestřelil auto přímo před zraky policie. Karma zafungovala neúprosně, vše je na videu

Nabourat v křižovatce a přímo před policejní hlídkou, tomu se říká náhoda. Bez ohledu na přednost došlo k hrůznému incidentu.

i Zdroj fotografie: HZS JHČ
                   

Křižovatka s pravidelným tvarem kříže, navíc řízená světelnou signalizací. Jeden by čekal, že v takovém místě není možné nabourat, přesto opak je pravdou. Problémem může být křížení protijedoucích aut při odbočování vlevo. Ono odbočování vlevo je leckdy velmi riskantní, zejména s ohledem na povinnost dát přednost protijedoucím autům. A s přihlédnutím k rychlosti, kterou vozidla v přímém směru do křižovatky vjíždějí.

Přednost byla jasná, k nehodě na křižovatce nemělo dojít

Základní pravidlo, které znají řidiči po celém světě a u nás ho definuje zákon č. 361/2000 Sb., říká, že „řidič odbočující vlevo musí dát přednost v jízdě protijedoucím motorovým i nemotorovým vozidlům, jezdcům na zvířeti, protijdoucím organizovaným útvarům chodců a průvodcům hnaných zvířat se zvířaty…“. Jinak řečeno, pokud řidič odbočuje vlevo, musí dát přednost protijedoucím vozidlům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na videu z amerického města Cumming ve státě Georgia je ukázkový příklad zbytečné nehody. Kdo je viníkem, je však lehce diskutabilní, to bude na dalším šetření. Červený crossover vjel do křižovatky a odbočoval vlevo. Sedan, který jel rovně, do něj naboural. Dalo by se říct, že šlo jednoznačně o vinu řidiče červeného auta, nicméně podle záznamu je tu ještě jedna věc. Rychlost sedanu v přímém směru.

Ignorování nové dopravní značky je pro řidiče konečná. Hrozí zákaz řízení, pokuta, v horším případě dopravní nehoda

Jakkoli měl řidič červeného auta dát přednost, je otázkou, zda vůbec sedan viděl a mohl vidět, vzhledem k rychlosti jízdy. A také vzhledem k profilu tratě, která není z videa úplně patrná. Jde ale v daném případě spíše o spekulaci, v našich podmínkách by byla vina jednoznačně na řidiči červeného auta. Nicméně i u nás existují judikáty, které zohledňují rychlost druhého vozu, kvůli kterému řidič (ne)mohl dát přednost. Ty by bylo zapotřebí brát v potaz.

Pikantní na celé věci je to, že kolmo na dráhu bourajícího auta stálo auto policie. Přímo v křižovatce, vše je tedy pravděpodobně natočeno i na policejní kameru. Nabourat přímo před policisty, tomu se se říká náhoda. V dané situaci se dá mluvit o štěstí. V tom, že řidiči nabouraných aut nemuseli nikam volat a čekat dlouhé hodiny, než policie na místo dorazí.

Co na nehodu říkáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články