Každé auto má dvě skryté a vysoce užitečné funkce, o kterých jste pravděpodobně nevěděli - AutoŽivě

Každé auto má dvě skryté a vysoce užitečné funkce, o kterých jste pravděpodobně nevěděli

Automobil je integrace menších i větších dílů. Možná řídíte už několik let a víte všechno, ale některé neznámé funkce vám přesto mohou být cizí. Protože je prostě nevyužijete.
i Zdroj fotografie: Depositphotos

Jaké funkce jsou ve vozidlech zbytečné a proč je nepotřebujete používat? Každé auto bude mít minimálně jednu z nich, většina jich ale bude disponovat několika. Jedním z nich je například šipka vedle palivového čerpadla. Nemají ji všechna vozidla, ve starších modelech na ni pravděpodobně nenarazíte. Možná tuto šipku ignorujete nebo jste ji vůbec nevšimli. Má tu ale svůj důvod.
Šipka ukazuje, na jaké straně máte palivovou nádrž

Je to prosté! U většiny novějších vozidel ji najdete u obrázku stojanu s palivem. Šipka označuje levou nebo pravou stranu, podle toho, kde najdete nádrž. Dnes už mají i evropské modely aut nádrže i na levé straně, stejně jako britská auta mohou mít na pravé. Je to skvělá pomůcka hlavně pro ty, kteří často střídají auta a nemohou si pamatovat, na jakou stranu se na čerpací stanici zařadit. Někteří výrobci ji používají mnoho let, jiní zase vůbec.

iZdroj fotografie: Pixabay

Mnoho z nás nevyužívá funkci ASR nebo řízení trakce. Tyto funkce využíváme velmi málo, i když jedeme v deštivém počasí. Možná o funkci nevíte mnoho, ale jedná se o jednu z neužitečnějších funkcí, která vám pomůže auto lépe ovládat i na silnici, která se velmi klouže. Pokud je funkce zapnutá, vozidlo se vyhne prokluzu na cestě, hlavně v zatáčkách. Pokud vaše auto disponuje kontrolou trakce, určitě funkci využijte, zejména v dešti nebo během sněžení. 

Víte, k čemu slouží malý zobáček na zpětném zrcátku?

Všimli jste u svého zpětného zrcátka malého jazýčku uprostřed? Víte, k čemu slouží? Pokud ne, podívejte se na něj při první příležitostí. Stisknutím zobáčku dopředu nastavíte zrcátko tak, že odrazí světla, která svítí na autě za vámi. Ve výsledku nebudou světlomety tak jasné a bude se vám lépe řídit. Tuto funkci najdete snad u všech modelů automobilů. Poslouží také k lepšímu výhledu zezadu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Z moderních vozů už pomalu klasická zrcátka mizí a nahrazují je displeje, které ukazují, jaké auto jede za vámi a vy tak snadno odhadnete situaci, pokud chcete předjíždět. Vozidla ale mají také funkce, které byste na něj nejradši neměli. Jednou z nich je například to, že u některých modelů lze kufr otevřít jen v případě, když je vypnutý motor a otevřené dveře u řidiče. Vozidla jsou tak chráněná před zloději, když ještě sedíte v autě za volantem. Pokud ale někde zastavíte a spolujezdec si chce dozadu uložit věci, musíte i tady motor vypnout a otevřít dveře.

79 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 6450 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Bývalý ruský kapitán ukradl lodní šrouby svého torpédoborce
Události247.cz
Za návštěvu hospody zaplatíte až 6 000 Kč měsíčně. „Popíjet“ budou moci pouze testovaní, jenže antigenní test nestačí
VědaŽivě.cz
Prodloužit životnost baterie telefonu není složité. Rozhodující je způsob nabíjení
adbz.cz
Neobvyklé zalévání orchidejí zajistí, aby vždy krásně kvetly a měly násobně více pupenů