Kdo má skutečně přednost, auto nebo chodec?

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mají chodci neomezenou přednost, nebo jde pouze o slušnost řidiče, když je pustí? Názory jsou zmatené a protichůdné, pravda je přitom na obou stranách.

Častým důvodem dopravních nehod nebo úmrtí na silnici bývá srážka auta s chodcem, a v drtivé většině případů je obviněn řidič. Jenom vloni policisté vyšetřovali přes 28 tisíc případů, z nichž bylo 565 smrtelných. Někteří chodci si myslí, že mají vždy přednost; řidiči naopak chodce pouští spíše neradi. Tak kde je potom pravda? Obě strany zastávají svoji pravdu, přitom definuje chování aut a přecházejících zákon.

Má přednost auto nebo chodec? iZdroj fotografie: iStock

Chodec má přednost pouze v případě…

Obecně vzato má chodec ve vztahu k osobním i nákladním autům, autobusům a motorkám, vždy právo přejít vozovku v místě tomu určeném (na přechodu). Úmysl přejít musí dát dostatečně najevo, tedy stát na přechodu v těsné blízkosti silnice, a nejlépe navázat s řidičem oční kontakt. Teprve v případě, kdy má řidič vozidla dostatek času na zpomalení nebo úplné zastavení dříve, než dojede k přechodu, může chodec přejít.

Může vás zajímat: Jak má probíhat silniční kontrola? Řidiči i policisté chybují

V opačném případě – což je častým zvykem některých bezohledných chodců, kteří doslova v“běhnou pod kola“ – musí zkrátka chodec počkat a nechat auto projet. V některých případech se rozhodne chodec přejít silnici na poslední chvíli, a řidič auta nemá zkrátka čas reagovat; v dalších případech ale řidiči chodce úmyslně ignorují. Asi nejčastěji umožní bezpečný přechod řidiči MHD, zatímco spousta řidičů do čtyřicítky se ráda prožene chodci před nosem.

Jak to vidí s předností pro chodce zákon?

Zákon č. 361/2000 Sb. hovoří jasně: Řidič nesmí ohrozit ani omezit chodce, který přechází nebo se zjevně chystá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce. Nikde senepíše o absolutní přednosti chodce, ani řidiče. Zákon řidičům ukládá povinnost nezpůsobit chodcům žádné nebezpečí. Před každým přechodem pro chodce musí proto nezbytně přizpůsobit styl jízdy, v závislosti na hustotě aglomerace a v podmínkách se sníženou viditelností raději zpomalit.

Doporučujeme: Kdy vás může policista zastavit a co po vás smí žádat? Nenechte se „buzerovat“

Zákon dále ukládá řidičům jedoucím ve stejném směru jízdy jako vozidlo zastavující před přechodem pro chodce povinnost udělat to samé, tzn., že pokud je více jízdních pruhů v jednom směru jízdy, všechna vozidla jedoucí jedním směrem musí zastavit a dát chodci přednost.

Dle statistiky BESIPu přišlo nejvíce chodců v roce 2015 o život vinou řidiče.

Vzájemná slušnost je pryč, všichni pospíchají

Když řidič vidí chodce z dálky, a raději než na brzdu šlápne na plyn, vnímá to chodec pochopitelně jako bezohlednost, hulvátství. Stejně tak to ale vidí řidiči, když jim chodec úmyslně vběhne pod rozjeté auto myslíc si, že ho prostě musí pustit. Přitom by úplně stačila trocha vzájemné slušnosti. Aby se řidič mohl chránit, je dobré mít v autě kameru, která by prokázala, že se chodec vrhl před auto z ničeho nic.

Nechceme zvýhodňovat jedny ani druhé, chyb a bezohlednosti se dopouští obě strany (někdy snad i úmyslně). Chodci jednoduše mají právo na přednost v případě, kdy dají řidiči viditelně najevo, že chtějí přecházet, a ten má dostatek času na zpomalení nebo úplné zastavení. Na druhou stranu nesmí chodec vběhnout do vozovky „jen tak“, natož úmyslně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články