Kdy je možné táhnout auto na laně a co je potřeba dodržet?

Závady se nevyhýbají ani automobilům. Bohužel někdy nezbyde nic jiného než porouchaný vůz odtáhnout na laně. Je však důležité dodržet zákonem určená pravidla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bohužel ani technika není neomylná. Někdy prostě selže a nám pak nezbyde nic jiného než danou situaci řešit. Přechozí beze zbytku platí i pro automobily. Přirozeným, a zřejmě i nejjednodušším řešením, je porouchané auto odtáhnout na laně. Jaké podmínky ale pro tento zdánlivě jednoduchý typ řešení stanovuje zákon? Co nám hrozí, pokud pravidla nedodržíme?

Podmínky vlečení auta na laně

Táhnout vozidlo na laně vždy představuje ošemetnou záležitost. Konkrétní podmínky, které je nutné dodržet, přináší zákon č. 361/2000Sb. „O pozemních komunikacích“.  Základní pravidla pro vlečení jsou dle § 34 zmíněného zákona následující: Při vlečení motorového vozidla se smí jet rychlostí nejvýše 60 km/h. Motorové vozidlo se smí vléci na laně jen tehdy, má-li bez závad řízení a účinné brzdy. Lano musí být zřetelně označeno červeným praporkem nebo štítkem o rozměru nejméně 300 x 300 mm.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zároveň je zapotřebí si pamatovat, že při vlečení motorového vozidla na laně musí být délka spojnice taková, aby vzdálenost mezi vozidly nebyla větší než 6 m a menší než 2,5 m. U táhnoucího vozidla musí být rozsvícena obrysová a potkávací světla. Vlečené vozidlo musí být zezadu viditelně označeno výstražným trojúhelníkem, například za sklem nebo na zadním čele korby. Za snížené viditelnosti musí být u vlečeného vozidla rozsvícena obrysová či potkávací světla.

Speciální případy

Zákon pamatuje i na zvláštní případy, respektive zvláštní vozidla. Např. dle § 34 odst. 6 je zakázáno vlečení více než jednoho motorového vozidla nebo motorového vozidla s přívěsem. Smí se však vléci motorové vozidlo s návěsem. Za motorovým vozidlem s přívěsem se nesmí vléci jiné motorové vozidlo. Motocykl bez postranního vozíku a moped se nesmí vléci nebo užít jako vlečné vozidlo. Pokud tedy nemáte k motocyklu sajdkáru, na vlečení na laně raději zapomeňte.

iZdroj fotografie: uživatel Dezidor / Creative Commons / CC BY 3.0

Úprava tažení na laně se nevyhýbá ani vozidlům městské hromadné dopravy. Zde ovšem pro autobusy platí, že se smí vléci jen bez přepravovaných osob. Toto opatření je samozřejmě opodstatněné, jelikož by jinak mohlo dojít k ohrožení zdraví cestujících.

Zdroj: Zákony pro lidi

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články