Kdy se řidiči smažou trestné body? Smůla, všechno je letos jinak. Došlo ke změnám a Češi to dodnes nevědí

Trestné body jsou postrachem řidičů, speciálně pokud se jejich počet blíží 12. „Ocenění“ přestupků známe, jak je tomu ale s umazáváním bodů, pokud se řidiči chovají vzorně?

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

S novelou silničního zákona č. 361/2000 Sb., platnou od 1. ledna tohoto roku, došlo spolu s novým bodovým systémem k mnoha změnám v oblasti přestupků a pokut. Jejich hlavním cílem bylo zjednodušení a zpřehlednění celého systému, zmírnění postihu u vyloženě bagatelních přestupků, stejně jako zpřísnění a nekompromisní trestání notorických pirátů silnic a agresivních řidičů. Pojďme si některé klíčové momenty novely a nového systému zopakovat a podívat se na „mazání“ trestných bodů.

Cíl je zpřehlednění a odlišení bagatelních a závažných přestupků

Jednou z nejviditelnějších změn je snížení počtu kategorií přestupků z pěti (za 2, 3, 4, 5 nebo 7 bodů) na tři kategorie. Nyní tedy dle míry závažnosti přestupku můžete získat „pouze“ 2, 4 nebo 6 bodů, což nepochybně přispěje k zpřehlednění. Velmi se rozšířila výše pokut proti minulému systému, kdy na jedné straně za mírný prohřešek může policie věc řešit domluvou nebo pokutou do 1 500 korun, na druhé straně za opravdu závažné a úmyslné přestupky mohou sankce vystoupat až na 75 000 korun.

Neplatíte pokuty na místě? Nově už od policejní hlídky neodjedete. Auto zůstane na místě a vy půjdete domů pěšky

iZdroj fotografie: Policie ČR

To je něco, co bylo dříve nemyslitelné a po čem mnozí odborníci i řidiči volali dlouhá léta. Jinými slovy rozlišujme chyby, jež se mohou stát opravdu každému a jejichž vliv na bezpečnost silničního provozu je minimální. A na druhé straně začněme konečně citelně postihovat ty, kteří si dosud ze zákona dělali „dobrý den“. A pro něž byla navíc pokuta 10 000 korun často pod jejich rozlišovací schopnosti, v posledním modelu BMW za dva miliony. Tabulku BESIP s popisem přestupků i sankcí najdete zde.

Silničním pirátům se komplikuje možnost donekonečna páchat přestupky

Zavádí se také pravidlo „dvakrát a dost“, respektive „třikrát a dost“. Bude tedy stačit dopustit se dvakrát závažného prohřešku během tří let (nebo středně závažného přestupku třikrát během dvou let) a může vám být odebrán řidičák až na tři roky. I to by mohlo pomoci. Stejně jako se mění délka, po kterou budete bez řidičáku, pokud spácháte závažný přestupek, který je „honorován“ krom pokuty právě i odebráním ŘP. Což se vám stane automaticky i při nasbírání 12 trestných bodů.

VIDEO: Dálničnímu pirátovi v Octavii ruply nervy a měl by jít na hodně dlouho za mříže. Poznáváte ho?

Mazání trestných bodů se může protáhnout až na tři roky

Jak se pak vlastně „umazávají“ trestné body? To bývá častou otázkou jak v autoškolách, kde jsou s výkladem přestupků a sankcí budoucí řidiči seznamováni, tak v diskusích mezi řidiči. Většina zná jen klasický „rok za 12 bodů“, to je však jenom část, která vyplývá ze zákona. Body se vám mohou smazat především tehdy, pokud budete splňovat následující podmínky:

  • Pokud neuděláte žádný přestupek po dobu 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců, pak se vám automaticky smažou 4 body.
  • Pokud to stejné vydržíte dalších 12, celkem tedy 24 po sobě jdoucích měsíců, smažou se vám další 4 body z počtu, který vám zůstal po předchozím odečtu.
  • Po 36 měsících bez spáchaného přestupku se smažou všechny zbývající body.
iZdroj fotografie: Policie ČR

Za tento manévr na silnici je bez milosti 10 000 pokuty a 7 bodů. Policie o něm vůbec nemíní diskutovat

Jinými slovy, od jakéhokoli nasbírání trvá celé tři roky, než je konto řidiče opět zcela čisté. Podmínkou samozřejmě je, aby celkový počet nedosáhl 12, neb v tom okamžiku jste si zařídili dobrovolný „distanc od volantu“ na 12 měsíců. A po jejich uplynutí začínáte s „čistým štítem“. Pokud se vám však podaří nasbírat 11, potrvá to tři roky (bez přestupků), než se konto zcela vyčistí. Myslím se, že to je optimální doba na to, aby se prokázalo, že došlo k napravení „hříšníka“.

Jak to vidíte vy? Dávají vám tři roky „nulové tolerance“ smysl? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Jak hodnotíte novelu silničního zákona?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články