Když selžou brzdy, je hlavní nezmatkovat. I bez nich lze auto zastavit

                   

Sice je pravděpodobnost selhání brzd malá, ale může k tomu dojít. Mnoho řidičů vůbec netuší, co by v takovém případě mělo dělat. Proto se podíváme na několik osvědčených postupů, které vám mohou pomoci. A čím začít? Rozhodně sdělením, že nejdůležitější je nezmatkovat. Rozvaha v krizových situacích je často to nejlepší, co můžete udělat.

Upozorněte na sebe

Pokud vám selžou brzdy, snažte se na sebe upozornit. Zapněte výstražná světla, začněte blikat dálkovými světly a používejte klakson. Ostatní řidiče upozorníte na možné nebezpečí. A tak se vám mohou vyhnout a tím zamezit možnému dalšímu nebezpečí, které by hrozilo třeba při čelní srážce.

Využijte svůj motor

Při selhání brzd nezapomínejte spoléhat na svůj motor. Na takzvané brzdění motorem. Postupně podřazujte, díky čemuž budete podstatně efektivněji zpomalovat než ve chvíli, kdy byste v dané situaci vyřadili na neutrál. To si mnoho lidí neuvědomuje a často neutrál řadí, nebo řeší problém se sešlápnutým spojkovým pedálem, což vede jenom k plachtění vozu.

Zkuste ruční brzdu

Pokud selžou brzdy, máte tu ještě ruční brzdu. Tu opatrně zatahujte tak, aby došlo k brzdění, a zároveň jste eliminovali to, že vaše auto půjde do smyku, což by mohlo být další kombinací. Zatáhnout ruční brzdu se nebujte ani tam, kde je řešena tlačítkem. Obvykle dojde k tomu, že auto začne intenzivně, ale bezpečně brzdit.

Najděte si místo, kam strhnete řízení

Určitě je třeba při svém manévru pomalu ale jistě hledat místo, kam v případě potřeby strhnete řízení. Může jít o místo kde je mělký příkop, místo kde se dostanete do pole, nebo místo kde můžete vozem brousit o vyšší obrubník nebo zeď. I to vás pomůže zastavit. Na konci dlouhých táhlých kopců můžete najít i takzvané únikové pruhy. Naopak dejte pozor na různé sloupky, stromy, betonové mostky a podobná místa, kde může hrozit náraz, který způsobí těžké zranění.

Foto: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články