Dát si na klíče od auta přívěšek je cesta do pekla. Dřív nebo později způsobí závažný problém

Proč nosit na klíčích od auta klíčenku nebo nějakou ozdobu? Drobným fetišismem řidič riskuje poškození zapalování.

i Zdroj fotografie: Wtshymanski / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Je to tak trochu fetišismus, nicméně mnoho motoristů si dává na klíče od auta různé přívěšky. Od drobných symbolů či zmenšenin továrních znaků automobilek po opravdu těžké a masivní ozdoby. Pro někoho je to otázka elegance či dokonce krásy, pro jiného pocit sounáležitosti či příslušnosti k nějaké sociální skupině. Tak jako tak, dávat si na klíče od aut těžké přívěšky je špatné a může to způsobit takové potíže, že jednou řidič auto vůbec nenastartuje.

Bezklíčové zapalování je bez rizika, problémem je klíč

Hned v úvodu je třeba říct, že problém se netýká řidičů, kteří mají bezklíčové zapalování a nosí klíč od auta, popřípadě kartu, permanentně v kapse. Nezasunují klíč do zapalování, auto startují tlačítkem. Tito řidiči mohou mít na klíči třeba půlkilové závaží a je to v podstatě jedno, sice se jim pronese, ale zapalování nepoškodí. Nicméně existují lidé, kteří mají jeden svazek klíčů. Na jednom kroužku nosí jak veškeré klíče od bytu či domu, tak také klíč od auta.

iZdroj fotografie: Depositphotos

K tomu nějakou „vkusnou“ ozdobu. To je špatně, platí, že čím více je klíčů na jednom svazku, tím vyšší je pravděpodobnost ztráty klíče. Také je to značně nepraktické, je nepříjemné odemykat domovní dveře a dvakrát otáčet nejenom jedním klíčem, ale celým masivním svazkem. Poškrábat při tom dveře je snadné. 

Riziko poškození zapalování není zanedbatelné

Problémy hrozí, má-li řidič klíč od auta na jednom svazku se všemi dalšími klíči anebo když má na klíčích od auta velký a těžký přívěšek. Nebo přívěšků dokonce několik. Faktem je, že takto zatížený klíč namáhá zámek zapalování, zvyšuje tlak na jednotlivé komponenty i na zámek samotný. Situace se zhoršuje při vyšších rychlostech, když řidič často zrychluje a brzdí. A také při jízdě v ostrých zatáčkách, prostě vždy, když dochází k nadměrnému působení odstředivé síly na zátěž na klíči. Když se začne přívěšek houpat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po čase může nastat uvolnění zámku zapalování a ten se poškodí, může v extrému dojít k tomu, že jednou řidič zasune klíč do zapalování, a nenastartuje motor. Je vhodné mít klíč od auta pouze samotný, bez klíčenky či ozdoby. Problémem mimochodem je i šnůra s karabinou, takzvaná machr-šňůra. Ta sice není tak těžká, může se ale stát, že se někde zahákne, řidič o ni nechtěně zavadí, zatahá, klíč v zámku zapalování ohne nebo dokonce zlomí. Klíč od auta je vhodné nechat mimo ostatní klíče a bez přízdob.

Co máte na klíčích od auta vy, přívěšek?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články