Tlačítko AC se od prosince do února hodí častěji, než si myslíme. Je to starý řidičský trik

Jak se zbavit rychle zamlžených oken v autě? Větrat, a při větrání zapnout klimatizaci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jde o obecně rozšířenou chiméru, řada motoristů žije v mylné představě, že problém zamlžených oken se týká pouze starších aut. Zejména těch, které nejsou vybavené klimatizací. Nic nemůže být vzdálenější pravdě. Důvodů k zamlžení oken může být několik. Hlavním zdrojem kondenzované páry je vlhkost nahromaděná v kabině auta.

Klimatizace v zimě? Ano, jde o prověřený řidičský fígl

Na podzim a v zimě to je velký problém, případné netěsnosti však je téměř jisté, že větrání ani vysoušení nepomůže. Voda se do voz znovu vrátí. Pokud se v autě objevuje na oknech zmlžení, je vhodné zapnout klimatizaci a nasměrovat vzduch na okna. Řádově po minutách by měla vlhkost zmizet, do té doby se vyplatí odložit jízdu.

iZdroj fotografie: AhmadElq / Creative Commons / CC-BY-SA

Vyjet s omezeným výhledem je vysoce riskantní. Má-li řidič v autě vyhříván skel, je logické tuto funkci zapnout. Je možné ale vlhkost z oken odstranit ještě rychleji? Samozřejmě, stačí zapnout klimatizaci, její účinky se projeví v řádech desítek sekund. Klimatizace produkuje suchý vzduch a ten urychlí eliminaci zmlžení na oknech. Podstatné ovšem je, že si řidič musí uvědomit, že vysušení oken před jízdou není řešením celkového problému.

Vysušení skel není řešením. Vlhkost je jinde

Je třeba zbavit se vlhkosti v autě, ta má obvykle několik důvodů a netěsnost je jedním z nich. Kontrola těsnění dveří a oken je podstatné, i malá netěsnost může zapříčinit okenní vlhkost. Také je důležité čisti odtoky v karoserii. Ucpané odtokové kanály v karoserii, například listím či jinými nečistotami, mohou zadržovat vodu. Ta může pronikat do motorového prostoru a odtud do interiéru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vodu mohou zadržovat textilní koberečky, na podzim a zimu je třeba vyměnit je za gumové. Posledním, ovšem ne nejméně důležitým krokem, je kontrola klimatizace. Její vyčištění, zprůchodnění, sanace a doplnění chladícího média a výměna filtru. Znečištěný a opotřebovaný filtr výrazně přispívá k hromadění vlhkosti interiéru a k zapařování skel.

Víte, že je v zimě třeba používat klimatizaci?

Zdroj: ProCar
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články