Klimatizace v autě špatně funguje? Nenechte se oklamat. Víme, v čem je problém, a známe řešení

Nefungující klimatizace nejde jen tak opravit doma. Z auta průběžně mizí chladicí látka a bez automechanika to opravit nejde.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Mezi prvky výbavy, které řidiči u automobilu cení nejvíce, patří bezpochyby účinná klimatizace. Zejména v parných letních dnech. Stačí si jen představit cestování v autě bez této příjemné výhody. Otevřená okna mohou nabídnout jistou míru ventilace, ale zvláště při rychlejší jízdě je toto opatření neefektivní. Navíc je nelogické mít v autě klimatizaci a nepoužívat ji. 

Klimatizace by měla správně fungovat, chladivo se vytrácí

„Občas k nám do servisu přijede někdo s nefunkční klimatizací a říká, že dřív v autech tato vymoženost stejně nebyla,“ říká odborník na servis evropských a japonských aut, pan Pavlíček. „Nicméně takový argument se nedá zcela brát vážně.“ Vzhledem k dnešním standardům komfortu a technologie jsou obecná očekávání vyšší. A pokud se v autě klimatizace porouchá, může to znamenat nepříjemnosti. A nutnost ji opravit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V případě nefunkční klimatizace je prvním krokem správné diagnostiky klást si otázku, jak dlouho už je problém patrný. „Pokud se jedná o nedávný problém,“ říká odborník, pan Pavlíček, je možné, že chladivo potřebuje doplnit.“ To lze snadno zjistit návštěvou u profesionála v servisu. Nicméně pokud není znám důvod nefunkčnosti klimatizace nebo datum posledního servisu, je třeba důkladněji zvážit další možnosti.

Automechanik prozradil, co servisy tají. Nepříjemné skřípaní stěračů lze opravit doma za pár kaček

Zejména jestliže bylo chladivo doplňováno před rokem nebo dvěma a problém se stále vrací, pravděpodobně má problém hlubší kořeny. V efektivním klimatizačním systému se každý rok ztrácí zhruba 10 % chladiva. Pokud se zdá, že dochází k úbytku mnohem rychleji, mělo by se jednat o signál, že problém je jinde. Nepřesná funkce klimatizace může mít kořeny v poruše celého systému, včetně chladiče.

Servis u odborníka je klíčovou záležitostí, laik to doma neopraví

V takovém případě je klíčové obrátit se na odborníka, aby provedl důkladnou diagnózu a identifikoval zdroj problému. Někdy se může stát, že někdo využije neznalosti zákazníka a doporučí pouze doplnění chladiva. To potíže jen na chvíli potlačí. Skutečný problém zůstává a může být důsledkem poruchy systému jako celku. Pak může jít oprava do desítek tisíc korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se tedy motorista potýká s nefunkční klimatizací ve voze, měl by mít na paměti, že povrchní řešení nemusí být dlouhodobě účinná. Je třeba se obrátit na profesionála, který provede důkladnou diagnostiku a odhalí skutečný zdroj problému, čímž se majitel vozu vyhne zbytečným výdajům a nepříjemnostem na cestách.

Jak servisujete klimatizaci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články