Když klimatizace syčí, je to důvodem pro paniku. Řidiči netuší, za jak krátkou dobu je jedovatý plyn v kabině vozu otráví

Hlasité syčení klimatizace děsí řidiče, samozřejmě právem. Nejde o nic fatálního, ale do peněženky sáhne člověk leckdy velmi hluboko.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Některé periferie či součásti automobilu jsou tiché, zejména ty elektronické či digitální. Ovšem komponenty založené na mechanické podstatě vydávají během své práce zvuky. Některé jsou v pořádku, jiné ne a je na řidiči, aby toto odhalil a pak co nejrychleji spěchal do servisu. Existují totiž případy, kdy nečekané zvuky indikují velmi závažné problémy. Své o tom ví čtenářka paní Jitka. Ta nám poslala do redakce 5. 4. 2024 e-mail.

Některé zvuky klimatizace jsou běžné, jiné znamenají potíže

My jsme se jej rozhodli po přečetní zveřejnit v plném rozsahu. „Při jízdě autem jsem si uvědomila, že mi nějak syčí klimatizace,“ popisuje situaci čtenářka. „Nevěděla jsme, co se děje, tak jsem zavolal kamarádce,“ pokračuje s výkladem paní Jitka. „A Jana mi řekla, že mi uchází plyn z klimatizace a že se můžu velmi rychle otrávit, je to tak?“ uzavřela své líčení čtenářka. Syčení klimatizace není zrovna příjemným zvukem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jde o něco, co zrovna řidič ve svém autě nechce poslouchat. Skutečně může signalizovat potenciální problémy. Co v takovém případě dělat? Jak reagovat na neobvyklé zvuky z klimatizace? Klimatizace v autě obvykle vydává určité standardní zvuky, které jsou spojeny s jejím provozem. Klepání, drnčení nebo syčení jsou běžné projevy, jež může klimatizace vydávat. Nicméně když klimatizace začne nepříjemně syčet, je důležité tuto situaci řešit.

Dejte pozor na pokutu za použití topení či klimatizace v autě. Víme, kde vám hrozí a na kolik vás vyjde

Příčiny syčení klimatizace jsou tedy jaké? Může jít o potíže s kompresorem. Syčení po zapnutí kompresoru může naznačovat jeho mechanické opotřebení. Porouchaný kompresor je možné opravit, ale v případě vážnější poruchy, jako je prasklý klínový řemen, mohou být náklady na opravu vysoké. Poškozený chladič je druhý v řadě. Po několika letech jsou žebra chladiče často poškozená a promáčknutá. To ovlivňuje chlazení a může vést k poruchám.

Může plyn otrávit řidiče i celou posádku auta? Klid, prosím…

A samozřejmě k vyluzování nepříjemného syčení. Co tedy dělat, když klimatizace syčí? Tak zaprvé nezmatkovat, nepanikařit. Neděsit se, že do kabiny uniká propan-butan (že, paní Jano). Nehrozí, že auto vybouchne nebo že se řidič otráví. Je důležité zjistit, jak dlouho jsou neobvyklé zvuky vydávány a jaké další symptomy se objevují. To zjistí spíše mechanik než řidič, laik. Zkontrolujte kabinový filtr prosím, to zvládnete sami.

Předtím, než kontaktujete mechanika, připomeňte si, kdy jste naposledy vyměnili kabinový filtr. Čistý filtr může pomoci snížit problémy s klimatizací i s jejími zvukovými projevy. Pokud se problémy nevyřeší samy od sebe nebo pokud se objeví další příznaky, je nejlepší konzultovat věc s odborníkem ze servisu. Náklady na opravu mohou být pár korun, respektive stokorun za analýzu. Ale také v řádech desítek tisíc, pokud by mělo jít o nějakou zásadnější opravu s výměnou drahých dílů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Náklady na opravu závisí samozřejmě na povaze a závažnosti problému. Opravy kompresoru nebo chladiče se mohou pohybovat už ve vyšších částkách, u luxusnějších značek zaplatí motorista klidně 35 000 Kč. Je nutné si pamatovat, že pravidelná údržba a okamžitá reakce na neobvyklé zvuky z klimatizace mohou náklady na opravy zásadně snížit. A v neposlední řadě pomohou prodloužit životnost klimatizačního systému.

Syčí vaše klimatizace?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články