Kolik benzínu vám zbývá, když se vám rozsvítí kontrolka

                   

Všichni jistě známe ten nepříjemný pocit, když jedeme autem a najednou nám na palubní desce začne svítit nepříjemná kontrolka, signalizující nějaký problém s fungováním auta. Je nepřeberné množství možností, co vše s vaším autem může být.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Signalizace na palubní desce

Z palubní desky našeho auta můžeme vyčíst opravdu hodně informací. Může to vypadat jako změť všemožných nesmyslných symbolů, které se mnohdy mohou zdát nicneříkajícími. Ovšem každá z těchto kontrolek má svoji roli a v kontextu dává perfektní smysl. Mezi takovéto signalizační kontrolky můžeme zařadit:

  • Brzdový systém
  • Tlak motorového oleje
  • Systém kontroly výfukových plynů
  • Tlak v pneumatikách

Není asi nutné říkat, že velice záleží na barvě symbolů. Pokud se zobrazí červená kontrolka, znamená to závažný problém. Je tedy třeba auto okamžitě odstavit a problém vyřešit. Oranžová nebo také žlutá barva upozorňuje na to, že se s autem něco děje. Můžete tedy dále pokračovat v jízdě, avšak by bylo dobré, dát auto co nejdříve do pořádku. Pokud se vám zobrazí zelené kontrolky, auto je v pořádku a mají pro vás pouze informační charakter.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Nízká hladina paliva

Pokud se vám tato oranžová kontrolka rozsvítí, měli byste co nejdříve vyhledat čerpací stanici a doplnit pohonné hmoty. Většinu ale zajímá, kolik benzínu po rozsvícení vlastně ještě v nádrži zbývá a jakou vzdálenost je auto schopno ještě dojet. Odpověď na tuto otázku není zcela jednoduchá z důvodu odlišnosti senzorů zbývajícího paliva v nádrži. Nejčastější vzdáleností bývá padesát kilometrů, avšak vyskytují se i případy se třiceti nebo dokonce se sedmdesáti kilometry. Z tohoto důvodu nelze přesně určit, kolik vaše auto ještě zvládne s blikající kontrolkou nedostatku paliva dojet. Ovšem první věcí, kterou byste ve chvíli, kdy tuto kontrolku zaregistrujete, měli udělat, je, že začnete hledat nejbližší čerpací stanici.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články