Škodě Auto se na lepší časy neblýská. Na odkladišti stálo 48 tisíc aut, z toho 30 tisícům z nich chyběla jediná součástka

Náročné období pro automobilku Škoda Auto zřejmě nekončí. Zvýšení dodávek nových aut v posledních týdnech je jen přechodné a problém s čipy trvá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Automobilový průmysl zažívá v posledních dvou letech jedno z nejtěžších období. Loni byla důvodem především pandemie koronaviru, letos nedostatek čipů. Dopady krize se nevyhnuly ani automobilce Škoda Auto. V posledních týdnech to sice vypadalo, že se situace zlepšuje, zdání ale klame. Aut české značky se prodalo za listopad více jen díky tomu, že společnost se soustředila na dokončení starých objednávek.

Byl to náročný rok

Mladoboleslavské automobilce se tak podařilo trochu snížit počet nedodaných vozidel, výrazněji se ale situace nezlepšila. Důkazem jsou plány Škody Auto na příští rok. V roce 2022 chce automobilka v Česku vyrobit o 20 procent vozidel méně než v letech předchozích. Tedy podobně jako v roce letošním. Dá se tak předpokládat, že i v příštím roce bude automobilů stále nedostatek.

iZdroj fotografie: Škoda

Aktuálně čekají na své auto desítky tisíc zákazníků. Škoda Auto se ale nadále potýká s nedostatkem dílů a čipů. V jednu chvíli se automobilka letos dokonce dostala do situace, že měla téměř naplněnou kapacitu odstavných ploch pro hotové automobily. Jednalo se o 48 tisíc vozidel, z toho 30 tisícům z nich chyběla jediná součástka. Mladoboleslavská automobilka proto zřídila i speciální krizový tým, který se věnuje problémům s chybějícími čipy v dílech.

Navýšení cen vozů

Tato komplikace se součástkami společnost v října dohnala až do situace, kdy musela výrazně omezit výrobu ve všech českých závodech. Na druhou stranu automobilka využila situace s nedostatkem automobilů k ambicióznější strategii v cenách. Někteří odborníci ale varují, že z dlouhodobého hlediska to může Škodě Auto uškodit. Část zákazníků se může kvůli vyšším pořizovacím nákladům rozhodnout i pro jiného výrobce. Týkat se to může nejen kupců obyčejnějších verzí, ale také drahých modelů.

iZdroj fotografie: Škoda

Výrazně levněji nabízí auta například korejské automobilky, ke kterým se stále více zákazníků uchyluje. Důvodem navíc může být nejen cena, ale také rychlejší dodání. Přesto může mladoboleslavská automobilka slavit na českém trhu alespoň listopadový úspěch, kdy její meziroční prodeje klesly jen o necelá 4 procenta. Například v sousedním Německu byl rozdíl více než 30 procentní. Navzdory tomu i v této zemi Škoda Auto zabodovala, protože její Octavia v prodejích porazila konkurenční Golf.

Kdy si myslíte, že skončí aktuální automobilová krize?

Zdroj: Škoda

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Veselý

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský dron Lancet umí „uzemnit“ americkou 155mm samohybnou houfnici M109 jediným zásahem
Události247.cz
Události247.cz
Podvodníci mají novou fintu, jak okrádají začínající živnostníky. Založili web, který se tváří jako oficiální stránka státu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru