Křižovatka v Praze, kde všichni řidiči porušují předpisy. Zapomínají na první pravidlo autoškoly, natočili jsme jasný důkaz

Používat blinkry neumí deset z deseti řidičů. Smělé tvrzení dokumentuje video, které zachycuje smutnou pravdu o špatném řízení na českých silnicích.

i Zdroj fotografie: Autoživě
                   

Řidiči neumí používat blinkry. Tečka. Jakkoli se může toto tvrzení zdát jednouché, příkré a radikální, je to tak. Jen málokdo ví, že jak používat směrovky, většina řidičů občasně porušuje předpisy nesprávným použitím blinkrů. Existuje dokonce jedna křižovatka v Praze, kde předpisy porušuje každý řidič, který na ni vjede. Máme video, které to dokazuje. Jediné auto ji neprojede správně.

Jedu rovně, (ne)blikám doprava!

Co říká zákon? Zjednodušeně řečeno to, že pokud řidič mění směr, je povinen toto signalizovat blinkrem. Možnosti jsou zřejmé, při odbočování vpravo se bliká pravou směrovkou, při odbočování vlevo levou směrovkou. Že je to jasné? Ne každému a ne vždy. Podle všeho je zmatečné a nepochopitelné, když sice hlavní silnice uhýbá na jednu stranu, ale řidič jede rovně.

iZdroj fotografie: Autoživě

Zákon i logika říkají jasně jedno a to samé, jedete-li rovně, neblikáte nikam. Přesto ale téměř 100 % řidičů na křižovatce ulic Sulická, Matek a Pod Višňkovkou v Praze, chybuje. Na grafice je vidět, jak je křižovatka situována. Po hlavní přijíždí oranžové auto a chce projet křižovatku rovně. Je na hlavní, zelený a modrý vůz čekají, dávají přednost. Správně by měl řidič oranžového auta najet do křižovatky, projet ji rovně a plynule ji opustit.

Na tom, která silnice je hlavní, nezáleží

Za předpokladu, že by byla na místě čtyři auta, to je znázornění včetně červeného vozu. Tak oranžový dává přednost červenému automobilu. Musí najet do křižovatky, počkat až projede červený automobil, a pak křižovatku rovně projet. Každodenní realita je ale jiná. Řidič červeného auta dělá chybu a začne před křižovatkou blikat pravým blinkrem. Manévr „jedu rovně – blikám doprava“ je něco, co podle nás odporuje zdravému rozumu.

iZdroj fotografie: Autoživě

Toto pochybení naštěstí v dané situaci nikoho neohrožuje. Ještě jednou tedy. Jedete-li rovně, neblikejte doprava ani doleva. Naopak, pokud zatáčíte, blikejte do směru, do kterého se chystáte jet. Nic mezitím, pro osobní kreativitu není na silnici místo. V tomto konkrétní případě i ten, kdo obvykle porušuje předpisy a odvolává se na selský rozum, nemá v rukávu žádné rozumné argumenty. Proč na videu každé auto, které jede rovně, bliká? Proč?!

Proč řidiči, i když jedou rovně, blikají?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ultimátní zabiják lodí, proti němuž nebude obrany: Čína pracuje na rychlém „raketo-torpédu“ s nadzvukovou rychlostí
Události247.cz
Události247.cz
Jako za bolševika: Putin nadělí Rusům nepříjemný vánoční dárek. Na potraviny si podle nového videa vystojí pořádné fronty
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Lechtání může ublížit dítěti i dospělému: Smích vždy neznamená zábavu, může to přejít až k týrání
adbz.cz
adbz.cz
Čtyři věci, které orchideje k smrti nenávidí. Kdo se jich vyvaruje, může se z nádherných květů těšit po celý rok