Křižovatka se dvěma tramvajemi je pro řadu řidičů neřešitelným problémem. Zbytečně, jde o situaci se snadným řešením

Jak projet křižovatku, do které míří dvě tramvaje a za nimi jede nákladní auto? Důležitá je přítomnost dopravního značení, to platí pro všechny.

i Zdroj fotografie: AutoŽivě
                   

Tramvaj má vždy přednost v jízdě! Toto je mýtus, stále rozšířený mezi mnoha řidiči automobilů. A není to pravda. Byť se řada motoristů obává kolize s tramvají a vždy dává automaticky přednost, tvrzení o absolutní přednosti v jízdě není správné. Ať si řidič tramvaje cinká zběsile jak chce, je třeba respektovat pravidla provozu, a ne podléhat dojmům a pocitům.

Tramvaj nemá vždy a za každých okolností přednost

Řidič znají předpis, který říká, že „tramvaj, která při odbočování nebo jiné změně směru jízdy křižuje směr jízdy vozidla jedoucího po její pravé nebo levé straně a dává znamení o změně směru jízdy, má přednost v jízdě.“ V pořádku. Nelze ale vnímat jeden jediný předpis a ignorovat pravidla jako taková celkově.

Ale velká část motoristické obce už netuší, že toto není pravidlem, které dává tramvajím absolutní přednost. Na obrázku je situace křižovatky, do které mohou vjet v jednu chvíli dvě tramvaje, bílé nákladní auto a modré osobní auto. Kdo ale podle pravidel pojede křižovatkou jako první a jaká vozidla pojedou další v pořadí a proč? Pokud by platilo pravidlo všeobecné přednosti pro tramvaje, pak by musel řidič modrého osobáku počkat.

Tápou zejména řidiči, kteří nejsou na tramvajoví provoz zvyklí

Je to tak, musí čekat a dát přednost tramvajím i bílému nákladnímu autu? Realita je ovšemže jiná, pravidla říkají, laicky tlumočeno, že pokud je křižovatka ošetřena značením, platí toto pro všechna vozidla, jak automobily, tak tramvaje. A to situace na obrázku splňuje, svislé dopravní značky definují hlavní a vedlejší silnici. Takže je třeba řídit se dopravím značením, a ne pocitem spojeným s nadřazeností tramvaje. Jak tedy bude provoz na křižovatce probíhat?

První do křižovatky vjede, a také ji jako první projede, modrý osobní automobil. Tomu dávají přednost jak obě tramvaje, tak také řidič bílé dodávky. Teprve poté, co modré auto bezpečně projede křižovatkou, projedou naráz obě tramvaje i bílé nákladní auto. Ještě jednou tedy, platí dopravní značky a tramvaje nemají před automobily absolutní přednost.

Vyřešili jste křižovatku na první pokus?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články