Test z autoškoly, kterým nikdo neprojde: Křižovatka s tramvajemi a autem na hlavní. Kdo pojede jako první?

Tramvaje nemají vždy přednost před osobními auty. Řidiči zmatkují, neví, co mají dělat, a pak zbytečně bourají.

i Zdroj fotografie: AutoŽivě
                   

Zásadní otázka za milion. Nebo spíše za pomačkané plechy, v horším případě za zranění či smrt. Má tramvaj vždy přednost před autem? Z toho, jak se hodně řidičů v silničním provozu chová, vyplývá jedno. Dá se usoudit, že si mnoho řidičů myslí, že tramvaj má absolutní přednost. Přitom vše jasně definuje zákon. Ten popisuje veškeré možné situace a manévry.

Tramvaj nemá přednost vždy, je třeba si to konečně uvědomit

Není moc příležitost chybovat, jakkoli praxe ukazuje jinak. Tak třeba odbočování tím způsobem, že řidič odbočující vlevo musí dát přednost v jízdě protijedoucím motorovým i nemotorovým vozidlům, (…) a tramvajím jedoucím v obou směrech. Při situaci řízené semafory je to všechno relativně snadné, účastníci se řídí světly. Jízda křižovatkou s dopravními značkami už je o něco komplikovanější. Ale stále je na první pohled vidět, co má kdo dělat.

iZdroj fotografie: Libreshot

Řidič přijíždějící na křižovatku po vedlejší pozemní komunikaci označené dopravní značkou „Dej přednost v jízdě!“ nebo „Stůj, dej přednost v jízdě!“ musí dát přednost v jízdě vozidlům (…) přijíždějícím po hlavní pozemní komunikaci. Je třeba vědět, že vozidlem se podle § 2 písm. f) zákona o silničním provozu rozumí motorové vozidlo, nemotorové vozidlo nebo tramvaj. Dále už je to v teoretické rovině podle pravila pravé ruky.

Test z autoškoly: Nejkomplikovanější dopravní situace – musíte pustit autobus ze zastávky? Ano i ne

Je to opět ze zákona, který říká, že nevyplývá-li přednost v jízdě z ustanovení odstavce 1, musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům (…) přijíždějícím zprava. Jak by tedy byla k řešení situace na našem obrázku? Jde o typickou otázku z autoškoly. Ta by zněla, například kdo první projede křižovatkou? A odpovědí by bylo buď modré auto, nebo obě tramvaje, nebo zelené auto.

Řidiči aut nemusí dávat přednost tramvaji vždy a všude!

Ve jménu toho, co bylo uvedeno výše, je jasné, že jako první pojede modré auto. Je totiž na hlavní komunikaci, to je zjevné z dopravního značení. Jakkoli může být pro řidiče auta nepříjemné vjet na koleje a mezi dvě tramvaje, je to ně něm. Řidiči tramvají mají povinnost zastavit a dát modrému autu přednost. Řidič zeleného automobilu je na vedlejší a i ten je povinen dát řidiči modrého osobního auta přednost. 

Umíte jezdit křižovatkami s tramvajemi?

Zdroj: CSPSD
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články