Naftové motory, které se vyplatí koupit, dokud to jde: „Nestojí tak moc“, na nádrž ujedou 1000 kilometrů a mají sílu jako lokomotiva

Dieselové motory postupně ustupují benzinovým a samozřejmě i elektrickým agregátům, stále mají po celém světě značný počet příznivců

i Zdroj Fotografie: Depositphotos
                   

Dieslové motory mají oproti benzínovým dlouhodobě několik zásadních výhod. Obecně vzato mají nižší spotřebu, vyšší odolnost a tím pádem delší životnost, ale jsou také efektivnější při nižších až středních otáčkách. Dieslové motory nemají problém s vyšší zátěží vozidla a jejich palivo (tedy samozřejmě nafta) bylo v naší zemi ještě donedávna oproti benzínu podstatně levnější. Škoda, že právě „diesláky“ automobilky v rámci svých nových modelů postupně upozaďují.

V první trojce hrají prim velké objemy, mají sílu a spolehlivost

A my vám nyní přinášíme vám přehled těch vůbec nejlepších dieslových motorů, které byly kdy vyrobené. Jejich výčet je založený na názoru odborníků přímo v tomto segmentu a mohl by vám pomoci při hledání vysoce spolehlivého dieslu mezi ojetinami. Ovšem pozor, nesmíte zapomínat na to, že kvalita samotného motoru z výroby je jedna věc, ale důležité také je, jak s vozy osazenými těmito motory jezdily jejich majitelé a jak se nejen o ně, ale o celé vozy s danými motorizacemi v historii starali.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ale pojďme se již podívat na ty dieslové poklady, stejně jako na to, které vozy a ve kterých letech své výroby jimi byly osazené. Na prvním místě tu máme motor s označením Cummins 6,7 ISB, který je považován za jeden z nejspolehlivějších dieselových motorů pro osobní automobily. Tento přeplňovaný šestiválec se montuje do velkých pick-upů RAM. Cummnis patří dlouhodobě v rámci celosvětového měřítka mezi největší nezávislé výrobce motorů. Kdo se s ním může v rámci našeho žebříčku měřit?

Fordy a Chevrolety mají pod kapotami doslova poklady

Druhé místo v desítce nejspolehlivějších dieselových motorů na světě patří 7,3litrovému turbodieselu Ford Power Stroke. Tento vznětový motor se instaloval do pickupů Ford F-Series Super Duty v letech 1994 až 2004. Trojici nejlepších uzavírá diesel Chevrolet Duramax 6,6 l LB7 o výkonu 300 koní, který poháněl pick-upy Chevrolet Silverado HD a GMC Sierra HD v letech 2001 až 2004.

5 vozů, které drtily konkurenci luxusních automobilek a stále si je můžete koupit

A zde je kompletní seznam deseti nejspolehlivějších vznětových motorů:

1. Cummins 6.7 ISB
2. Ford Power Stroke 7.3
3. Chevrolet Duramax 6.6L LB7
4.Cummins 5.9L (najdeme ve vozech RAM)
5.BMW M57
6.Volvo D5
7.Hyundai 1.6 CRDi
8.Toyota 1HD-FTE
9.Mercedes-Benz OM617
10.Volkswagen 1.9L ALH TDI Diesel
iZdroj fotografie: Depositphotos

Vzhledem k trendu výrobců automobilů ve smyslu snižování emisí je třeba ocenit každý jednotlivý dieslový motor s trochu větším objemem, který se se v jejich nových modelech objeví. Jednak přijde doba, kdy bude naftovým agregátům definitivně odzvoněno a navíc nepředpokládáme, že se mezi nimi objeví ještě nějaká nová ikona, která bude stejně spolehlivá v dlouhodobém měřítku, jako byl některý z motorů především v první trojce našeho žebříčku.

Dáváte přednost dieslovým, nebo benzínovým motorům? A z jakého důvodu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články