Lada Niva zmizí z evropského trhu kvůli neplnění emisních limitů

                   

Není ani nijak hezká, není ani nijak moderní, ale je odolná a kvalitní. Taková je Lada Niva, která je pro mnoho lidí jasnou volbou do náročnějších podmínek. K tomu přidejme také určitou praktičnost a životnost vozu a vyjdou hlavní důvody, proč se o tento vůz řada lidí zajímá. Nutno však dodat, že ti budou mít v budoucnu smůlu.

Zajímavá historie

Historie vozu Lada Niva sahá až do roku 1977. A nutno říci, že si auto prošlo různými etapami, včetně té, kdy se mu řada lidí i vysmívala. Vůz se však stále vyrábí, což potvrzuje dvě věci. Je o něho stále zájem. A pokud jde na odbyt, je to hlavně pro vlastnosti, které auto má. Určitou jednoduchost mu nelze upřít, a právě to je onen klad, který může v mnoha situacích přijít vhod.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Pryč z Evropy

Ladu Nivu 4×4 lze aktuálně na našem trhu pořídit ve dvou variantách, a to v pětidveřové, nebo také ve třídveřové verzi. Unikátem vozu jsou zcela určitě vinuté pružiny, které mohou nabídnout často vyhlášené jízdní vlastnosti v terénu. Nechybí ani samonosná karoserie či dostatek místa jak pro cestující, tak i pro náklad.

Kdo plánuje pořídit solidní auto do terénu, tomu se Lada Niva do hledáčku zcela jistě dostane. Nutno ale říci, že možnost si ji koupit oficiální cestou už tu dlouho nebude. Lada Niva totiž zmizí z evropského trhu. Konkrétně tedy z trhu EU a bude dále prodávána jenom na ostatních světových trzích.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Freepik.com

Proč? Důvodem jsou emisní limity

Důvod je jeden a je celkem pochopitelný. Jsou to emisní limity, které musí vozy uváděné na trh EU plnit. A to může být v případě takto specifických aut poměrně velký problém. Příkladem může být i jiné auto do terénu, a to Suzuki Jimny, v souvislosti se kterým se o podobném osudu také mluvilo.

Lada Niva v tuto chvíli nedokáže splnit stanovené limity Evropské unie bez toho, aby došlo například k implementaci moderní elektroniky a dalších prvků, nebo bez toho, aby došlo k výrazným investicím do vývoje. A tak zatímco celkovou jednoduchost této Lady mnozí v terénu ocení, je to právě i tato věc, která ji bohužel vytlačí z EU trhu. Tedy pokud vůz, který na konci loňského roku přišel s faceliftem, nepřijde s další inovací, která by dokázala snížit škodliviny na požadovanou mez.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články