Zkontrolujte si řidičák: Letos o něj přijde 360 000 řidičů, mnoho z nich to ještě neví. Ověřte si platnost, ať nejste jedním z nich

Nezanedbatelnému počtu řidičů se v tomto roce může stát, že přijdou o svůj řidičský průkaz. Doporučujeme postup dle ministerstva dopravy, abyste nebyli jedním z nich.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo dopravy
                   

Rok 2023 byl na výměny řidičských průkazů mimořádně bohatý, platnost končila u více než 850 tisíc řidičských průkazů. A ani rok 2024 jako by nechtěl zůstat pozadu. Byť celkové číslo a počet řidičů, kterým skončí platnost jejich řidičského průkazu, je již nepoměrně nižší. Jelikož jsme ale jako národ mistři v tom, nechat si věci až zcela na poslední chvíli, není od věci připomenout, co a jak je vlastně potřeba udělat, abyste bez řidičáku opravdu nezůstali. Pojďme se na to podívat společně.

Výměnu možno provést fyzicky i elektronicky

Jak se dá dočíst i na stránkách ministerstva dopravy, elektronicky i fyzicky je možné podat žádost o výměnu neplatného řidičského průkazu jak ve lhůtě standardní, tj. do 20 dní (bez poplatku), tak ale i ve lhůtě kratší, tj. do 5 pracovních dnů. Tento úkon je již zpoplatněn částkou 700 Kč. Přičemž při elektronické žádosti k úhradě tohoto správního poplatku dochází v okamžiku vyzvednutí nového řidičského průkazu. Jinými slovy, netřeba platit dopředu. Potěšující.

EU chystá bič na řidiče: Za častý „český zlozvyk“ budou řidičáky létat vzduchem. Možná i ten váš

Ministr dopravy Martin Kupka pak informaci doplňuje: „Doporučujeme všem řidičům si zažádat o nový řidičský průkaz online přes Portál dopravy. Tato možnost ušetří řidičům jednu návštěvu úřadu a usnadní a urychlí celý proces díky automatickému předvyplnění formuláře včetně fotografie a podpisu. Žadatel si tak jen nastaví kontaktní údaje a vybere si ten úřad, kde si doklad vyzvedne.“ A dodává, že i nadále je možné o nový průkaz žádat fyzicky na úřadě.

Nejvíce ŘP na výměnu ve Středočeském kraji, nejméně v Karlovarském

Z webu ministerstva se dá dále dočíst i další důležitá informace. A sice že „je důležité mít na paměti, že novela silničního zákona zrušila od 1. ledna 2024 povinnost mít řidičský průkaz na našem území vždy u sebe. Nadále však platí povinnost řidičů disponovat platným dokladem. Což vyplývá z mezinárodních předpisů, protože řidičský průkaz je mezinárodním dokladem.“ Jiná možnost by mne popravdě ani nenapadla. Ale jak vidno, jsou mezi námi zřejmě tací, že zánik povinnosti mít ŘP fyzicky u sebe berou jako zánik povinnosti jej vůbec vlastnit (a mít platný). Zajímavý konstrukt.

iZdroj fotografie: Ministerstvo dopravy
Zdroj: Ministerstvo dopravy

Tabulka s přesnými údaji o končících platnostech řidičských průkazů pak ukazuje, že nepřekvapivě největší počet těch, kteří si musí v tomto roce vyměnit ŘP, bydlí ve Středočeském kraji, následováni Prahou a Jihomoravským krajem. Nejméně těch, co se musí výměnou zabývat, bydlí v Karlovarském kraji. Ať už ale bydlíte kdekoli, doporučujeme si zkontrolovat platnost právě vašeho ŘP, ať nejste nemile překvapeni při policejní kontrole. Držíme palce a přejeme mnoho šťastných kilometrů!

Také vám končí platnost řidičáku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články