Řidiči dávají na olejový filtr magnety. Nevěří, že jde o mýtus, chtějí ušetřit hromadu peněz

Kutilové věří, že mohou v domácích podmínkách zlepšit funkci olejového flitru. Zasahují do vozu ve stylu Pata a Mata.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mezi automobilisty koluje řada pověr a mýtů a jedním z nich je i domácí aplikace magnetů na olejový filtr. Pokud nějaký čtenář o tomto fenoménu ještě neslyšel, určitě na tento fenomén někdy v budoucnu narazí. Jde ale o mýtus, anebo je použití magnetu na olejovém filtru prospěšné? Doma praktikovaná metoda má možná něco do sebe. Vodítkem, že nemusí jít nutně o mýtus, může být skutečnost, že v olejovém filtru se kus magnetu nachází už od výroby.

Magnet je ve filtru už od výroby, proč?

To potvrdí každý, kdo někdy olejový filtr rozebíral. Právě tento fakt může podpořit tvrzení, že nejde o mýtus. Magnety na olejové filtry dávají řidiči, protože si myslí, že tím zlepší jeho čistící funkci. A zřejmě nejsou daleko od pravdy. Pokud je tam malý magnet od výrobce, tak co když jeho účinky nestačí a druhý magnet jeho vliv znásobí? Je třeba vědět, proč se magnety v olejovém filtru používají.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Odpověď je celkem jednoduchá, souvisí s problematikou degradace oleje během času a jeho zanášení nečistotami. Jak olej v systému cirkuluje, znečišťuje se nejrůznějšími částice, některé mohou být a jsou kovové. A právě magnet se může stát pomůckou, která zaručí, aby kovové nečistoty dále v systému neobíhaly a usazovaly se v olejovém filtru. To by mělo zlepšovat kvalitu oleje a chránit zejména motor.

Jednoduchý postup zvládne doma každý

Přiložením magnetu na filtr by se v místě kontaktu z druhé strany obalu mely kovové sedimenty držet. Pokud by někdo chtěl tuto metodu vyzkoušet, není to nijak složité. Není třeba shánět nějaký speciální magnet, postačí jakýkoli, dostatečně silný. Velikostně by měl magnet odpovídat olejovému filtru. Stačí pak magnet(y) přiložit na filtr a půl práce je hotovo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nicméně protože je zde riziko, že by vlivem otřesů za jízdy mohly magnety upadnout, je dobré každý magnet na olejový filtr přilepit kapkou vteřinového nebo montážního lepidla. Pozor na materiály, které se vlivem tepla roztékají, ty nejsou pro lepení vhodné. Zda a jak metoda funguje pak zjistí řidič při pravidelné výměně oleje a filtru jednoduchou demontáží.

Věříte, že metoda s magnety funguje?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články