Majitelé těchto tří značek aut jsou na silnicích extrémní hrozbou. Máte jedno z nich v garáži i vy?

Britští odborníci z Autoevolution určili auta, jejichž majitelé nejčastěji porušují pravidla silničního provozu. Podle nich tento jev souvisí s marketingovými kampaněmi některých značek aut.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Výrobci sportovních vozů ve svých reklamách často demonstrují schopnosti nových modelů na závodní dráze. A z tohoto důvodu kupci těchto vozů často jezdí rychle po veřejných komunikacích. Odborníci prostudovali údaje o více než 400 000 dopravních nehodách ve Velké Británii a po podrobné analýze zjistili, že mezi majiteli vozů některých konkrétních značek existuje jistý vzorec agresivní jízdy.

Řidiči reagují na agresivní marketing automobilek

Ukázalo se, že řidiči vozů BMW, Subaru a Porsche častěji překračují rychlost a jezdí na červenou častěji než ostatní účastníci silničního provozu. Jsou také náchylní k nebezpečnému předjíždění a ignorování přechodů pro chodce. Jeden z autorů studie se domnívá, že toto chování řidičů souvisí s agresivními marketingovými kampaněmi těchto značek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Subaru, BMW a Porsche ve svých reklamách často zdůrazňují nadřazenost svých vozů nad ostatními. Zajímavé je, že Subaru se postupně zbavuje své image společnosti, která vyrábí sportovní modely. Japonská značka se nyní zaměřuje na výrobu rodinných vozů a její marketingové výstupy se adekvátně orientují právě tímto směrem. To však není případ prémiových značek BMW a Porsche.

Na rychlou jízdu jsou závodní okruhy

Navzdory tomuto názoru je pravděpodobné, že agresivní chování řidičů uvedených značek není založeno na propagačních aktivitách daných automobilek. Prostě se jen silné a často sportovní vozy dostávají do rukou řidičů, kteří potřebují za každou cenu zkoušet jejich potenciál na cestách, místo aby svůj vůz testovali v jeho maximálních schopnostech na sportovních okruzích. Ale to je samozřejmě čistá spekulace.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Každopádně sportovní nebo také závodní okruhy jsou přesně tím místem, kde máte možnost coby majitelé sportovních, či dokonce supersportovních vozů jezdit skutečně rychle, tedy mimo rámec dopravních předpisů na běžných komunikacích.

Zdraví a život za rychlou jízdu nestojí

Na okruzích neohrožujete standardní řidiče okolo a v zásadě ani sami sebe. Vyzkoušejte zde potenciál svého vozu, splňte si své sny o závodní jízdě s co nejlepším okruhovým časem, ale na klasických vozovkách jezděte podle předpisů a především v rámci jasně definovaných rychlostních limitů. Nechcete přece ohrozit své zdraví, nebo dokonce svůj život. Taktéž jistě nechcete ohrozit životy nevinných řidičů a jejich spolujezdců kolem vás.

Které značky vozů vás na silnici ohrožovaly agresivní jízdou nejčastěji? Vzpomenete si?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články