Význam malé šipky u palivoměru automobilu | AutoŽivě

Přemýšleli jste někdy nad tím, co znamená malá šipka u ukazatele stavu paliva? Význam je velmi primitivní

Mnoho řidičů ve skutečnosti nezná svůj vůz tak dobře, aby věděli, k čemu slouží malá šipka poblíž ukazatele stavu paliva. Její význam je opravdu velmi jednoduchý.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

V dnešní době je v automobilech tolik ukazatelů a symbolů, že z toho jde člověku hlava kolem. Udržet si dobrý přehled o každém z nich tak není vůbec jednoduché a chce to přinejmenším snahu. Obecně by mělo být všechno vysvětleno v originálním manuálu automobilu. Ten však nemá k dispozici každý, a ještě míň lidí si ho důkladně projde. Samotná šipka u palivoměru má ve skutečnosti velmi jednoduchý účel. Mnoho lidí přesto neví, k čemu slouží.
Šipku u palivoměru nemusí mít každý automobil

Nejprve je důležité upozornit, že malou šipku u ukazatele stavu paliva nemusí mít nutně každý automobil.  Zejména u starších vozů tento symbol vůbec nenajdeme. Postupem času se však ukázalo, že jeho význam je kupodivu opravdu velký. U většiny moderních automobilů jej tak spolehlivě nalezneme z jednoho prostého důvodu. Někteří výrobci s šipkou u palivoměru pracovali již dříve. Jednalo se zejména o Mercedes-Benz. Naproti tomu u BMW nebo Alfy Romeo ji nemusíte najít ani dnes.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Její význam je velmi jednoduchý

Malá šipka vedle ukazatele stavu paliva má ve skutečnosti velmi jednoduchý význam. Znázorňuje totiž, na které straně má automobil hrdlo palivové nádrže. Stačí se tak před čerpací stanicí podívat, a hned víte, na jakou stranu si máte najet. Její význam je velmi primitivní, ale přesto mnoho řidičů vůbec neví, k čemu slouží. Někteří jsou dokonce tak nevšímaví, že ani neví, jestli nějakou značku u palivoměru mají nebo ne.


iZdroj fotografie: Pixabay

Někteří řidiči ji běžně využívají

Potřeba symbolu šipky vedle ukazatele stavu paliva vzrostla ve chvíli, kdy se automobily začaly rozdělovat na dva typy. Jedna skupina měla hrdlo palivové nádrže na levé straně a ta druhá na pravé. Pokud jezdil řidič s jedním automobilem, téměř šipku nepotřeboval. Opačný případ však nastal, když někteří lidé museli často střídat neznámá vozidla, ve kterých seděli jen krátce. Pak se ukázal tento symbol jako velmi přínosný, protože při tankování stačilo mrknout na palivoměr a bylo hned jasné, na kterou stranu se má zajet.

Všimli jste si už někdy, jestli máte ve svém autě šipku u palivoměru?

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 743 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Spáchal, či nespáchal Adolf Hitler sebevraždu? FBI pracovala s teorií, že ponorkou utekl do Argentiny
Události247.cz
Očkovat proti covidu se budou děti od pěti let. Ministr zdravotnictví Vojtěch řekl, od kdy to bude možné
VědaŽivě.cz
Robotická chirurgie – budoucnost medicíny začíná tady a teď
adbz.cz
Prodej hrnčířské hlíny: Kde ji nejlépe pořídíte?