Mechanik poradil fígl, aby starý opotřebovaný volant vypadal opět jako nový

                   

Volant automobilu je nejčastěji používaným prvkem interiéru. Z hlediska „popularity“ mu může konkurovat pouze řadicí páka a parkovací brzda. Hlavním problémem je, že obložení volantu časem ztrácí svůj původní vzhled. Tuto smutnou situaci lze napravit za pouhých 5–10 minut pomocí finančních prostředků, které jsou velmi pravděpodobně na kontě každého motoristy.

iMůžete použít běžnou barvu na boty. / Zdroj fotografie: Imgur Photos

Volant vypadá, jako kdyby ho někdo okousal? Nezoufejte, volantu lze vráti dřívější slávu pomocí jedné „staromódní“ metody. Ve většině případů ho můžete jednoduše dobarvit. K tomu můžete použít (jaké překvapení!) barvy na kůži, nebo aplikovat běžný krém na kožené boty vhodné barvy. Postup obnovy vyžaduje čistou houbu a hadřík. S jejich pomocí vetřete gel do povrchového materiálu volantu. Je pravda, že tato metoda má jednu obrovskou nevýhodu – taková obnova bude trvat maximálně dva měsíce.

iTaková oprava nevydrží příliš dlouho. / Zdroj fotografie: Imgur Photos

Aby byl účinek obnovy mnohem dlouhodobější, je nutné přistupovat k problematice “z globálu”. Pro práci si musíte pořídit „tekutou kůži“. Dnes se prodává téměř v každém obchodě s auty. Není třeba šetřit na materiálu, vezmeme opravnou sadu na kůži, která je dražší. Kromě toho si musíte připravit reprezentativní kus brusného papíru. Jemně zrnitý P2000 bude nejlepší volbou. Když je vše připraveno, přejdeme k pracovnímu postupu.

iLepší je použít tzv. tekutou kůži. / Zdroj fotografie: Imgur Photos

Nejprve přejedeme brusným papírem všechna poškozená (opotřebovaná) místa na volantu. Tento postup je nezbytný k obnovení přirozené drsnosti povrchu. Je velmi důležité nepřehánět to, abyste neodstranili horní vrstvu materiálu. Okamžitě poté je potřebat volant vyčistit a odmastit. Poté naneseme na povrch tenkou vrstvu tekuté kůže.

iVypadá to mnohem lépe. / Zdroj fotografie: Imgur Photos

Nyní zbývá jen čekat. Jakmile je materiál suchý, lze ocenit plody vaší práce. Pokud volant stále nevypadá příliš reprezentativně, jednoduše naneste další vrstvu tekuté kůže na stávající. Úplné zaschnutí opravného prostředku bude trvat přibližně 1 hodinu. Nejlepší je provést restaurátorské práce večer, než půjdete spát.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat
adbz.cz
adbz.cz
Túje zhoustnou a porostou jako nikdy předtím. Stačí jim dopřát mykorhizní roztok a sílu budou čerpat z hub