Asymetrická zpětná zrcátka v 90. letech nebyla jen výrobní zvláštností. Plnila tehdejší praktickou funkci

V 90. letech měly některé druhy vozů jedno zpětné zrcátko menší. Jde o jednu z nejbizarnějších věcí, které se na nich objevily, přitom šlo o výrobní záměr.

i Zdroj fotografie: Mercedes-Benz
                   

Při vzpomínce na doby dávno minulé se v případě Česka vybaví motoristovi nejspíš země zaplněná škodovkami. Kromě nich se objevovala Tatra, Žigulík, Moskvič a sem tam nějací exotičtější model. Výroba v automobilce z Mladé Boleslavi ovšem trhu výrazně dominovala. Málokterý vůz měl zpětné zrcátko na obou stranách, šoféři se museli obejít s tím vnitřním a pak na řidičových dveřích. O nějakém automatickém nastavování nemohla být řeč.

Jedno kratší, jedno delší

Nejen auta koncernu Volkswagen se tehdy vyznačovala prapodivnou „finesou“, tedy právě kratším zpětným zrcátkem na straně spolujezdce. Na pohled šlo o velmi bizarní věc, vůz tak působil jako nepodařené miminko s vrozenou vadou. Vizuál vozidla ale nebyl hlavní problém, protože toto menší provedení neposkytovalo solidní viditelnost. Tudíž jakákoli orientace v prostoru pomocí tohoto „bratříčka“ byla velmi složitá a náročná.

iZdroj fotografie: Pxhere

Výrobce byl ovšem velmi důsledný a menší zrcátko bylo všude včetně naší Fabie a Octavie, objevilo se dokonce u Passatu a Golfu. Při pohledu se ovšem nabízí jasná otázka – proboha proč? Častou odpovědí byla úspora nákladů, přitom stačí na místě, kde donedávna stejně nic nebylo, jen ubrat trochu plastu a skla. Další argumentem byla také úspora paliva a opravdu, nějaký ten decilitr na 10 000 kilometrů by se v této úpravě možná i našel.

Tázání po dvou dekádách

Jenže jeden majitel vozu se po oficiálním dotazu na firmu (s notným odstupem času) dočkal zcela jiné verze odůvodnění tohoto výrobního kroku. Automobilka chtěla takto vyřešit problém úzkých uliček v evropských městech, ve kterých se nacházela čím dál větší vozidla. Nešlo ani tak o samotnou jízdu, potíž byla hlavně v parkování. V té době byla sklopná zrcátka vzácnost a tento výrobní krok měl řešit související nepříjemnosti.

iZdroj fotografie: Pxhere

Právě kvůli úzkým chodníkům, kde každou chvíli chodci o zrcátka vozu zavadí, byla zmenšena. Toto provedení pak mělo ustoupit s větším rozšířením elektrického sklápění, díky kterému by ani širší vozidla neměla problém. Skutečností ale je, že další vývoj zrcátek neprobíhal tak, jako by to odpovídalo nastíněnému plánu. Například Octavia je neměla, pak měla, pak zase neměla.

Jaká zrcátka mělo vaše první auto?

Zdroj: MotorTrend

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou
Události247.cz
Události247.cz
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
adbz.cz
adbz.cz
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice