Frajer s Mercedesem denně zacláněl na cyklostezce, pomsta byla sladká. Ve finále s ním vyběhla nejen policie

Když někdo neustále parkuje na cyklostezce a nutí cyklisty objíždět jeho auto, může se dočkat nepříjemného překvapení. A ještě méně příjemná může být nakonec i reakce policie.

i Zdroj fotografie: S vědomím Petra Valenty
                   

Rivalita mezi cyklisty a motoristy je v Čechách notoricky známý jev. Přitom je zajímavé, že jsme podle všech statistik národem „kolařů“, dalo by se tedy předpokládat, že mezi mnohými řidiči jsou současně cyklisté a na silnicích bude tedy vládnout harmonie a vzájemný respekt mezi oběma stranami. Kdo denně jezdíte autem (nebo na kole, případně autem i na kole) potvrdíte mi, že opak je pravdou. Nesnášenlivost, netolerance, arogance, vulgární pokřiky. Jako ve středověku. Pojďte se s námi podívat na tento zvlášť vyhrocený případ.

Cyklostezka pro komfort chodců i cyklistů

V jednom pražském obvodu je cyklostezka zřízena tak, že de facto kopíruje silnici, proplétající se obytnou zónou. Cyklisté jí dostali jako „dárek“ od radnice s tím, že aspoň úzký pruh vozovky bude jenom pro ně a oni na oplátku přestanou jezdit po chodnících. Což nebyl špatný „obchod“ a obě strany si v zásadě libovaly, že tohle je cesta. Obrazně i doslova. Ne všichni ale mají pro jízdu na dvou kolech pochopení, naopak si jim nechce chodit o padesát metrů dál a zkrátka zaparkují vždy co nejblíže svému domu.

iZdroj fotografie: Uživatel Petr Vilgus / Creative Commons / CC-BY-SA

To byl i případ podnikatele Zdeňka B., který si navíc zakládal na svém (opravdu nádherném) „céčku“. Nikoli však C180 v základní výbavě. Tohle „céčko“ vzniklo v Affalterbachu, vzadu nosí nápis „C 63 AMG“ a pod kapotou má charakterní osmiválec. Biturbo. Staré dobré časy. Nicméně i tak sympatické auto, pokud je zaparkované na cyklostezce, bude zdrojem obtíží. A konfliktů. Panu Zdeňkovi to očividně nevadilo a parkoval, navzdory mnoha hádkám a upozorněním, přímo na cyklostezce dál.

Každá provokace má svoje hranice. Nebo by měla mít

Tak dlouho se ale chodí se džbánem – zbytek znáte. Jednou došla partě cyklistů trpělivost a (možná inspirováni právě probíhající kampaní Tyre Extinguishers, která se pravda zaměřuje na vozy SUV) vypustili panu Zdeňkovi kola. Přesněji tři kola, aby to dle cyklistů trochu pocítil. Nicméně, právě v okamžiku, kdy pomalu docházel vzduch u posledního se majitel vozu zjevil. Vyjednávání v klidu ovšem nikdy nebylo silnou stránkou pana Zdeňka, strhla se tedy bouřlivá diskuse na téma oprávněnosti nedovoleného stání a oprávněnosti trestu za něj.

Pokřikovat na sebe je dovoleno, útočit nikoli

A jak už emoce byly u všech na bodu vrcholu, skončilo to lehkým fyzickým napadením jednoho z cyklistů, a především zuřivým rozšlapáním jeho kola. Pan Zdeněk byl totiž v posilovně více než doma a na jeho postavě a dlužno dodat i chování to bylo vidět. To už ale cyklisté volali policii, protože bez dokumentace celého odjet nechtěli. Jak se ukázalo, kolo bylo pořízeno za 60 tisíc korun, a panu Zdeňkovi náhle hrozil paragraf trestního zákoníku, přesněji „Poškození cizí věci“. Jaké je vlastně jeho znění?

§ 228 Poškození cizí věci

  1. Kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.
  2. Stejně bude potrestán, kdo poškodí cizí věc tím, že ji postříká, pomaluje či popíše barvou nebo jinou látkou.
  3. Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán
  4. a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 na věci svědka, znalce nebo tlumočníka pro výkon jejich povinnosti
  5. b) spáchá-li takový čin na věci jiného pro jeho skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je skutečně nebo domněle bez vyznání
  6. c) způsobí-li takovým činem značnou škodu.
  7. Odnětím svobody na dvě léta až šest let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 škodu velkého rozsahu.
iZdroj fotografie: Policie ČR

Jak to celé dopadlo? Vcelku očekávatelně. Panu Zdeňkovi přitížilo, že opakovaně porušoval předpisy a na cyklostezce se jeho Mercedes zabydlel denně vždy na dlouhé hodiny. Sám policejní zdroj mimo záznam uvedl, že nebýt tohoto, asi by i přístup OČTŘ byl jiný. Takto opravdu došlo na výše uvedený paragraf a pan Zdeněk odcházel z policejní služebny se sdělením obvinění. A jeho snaha o postižení cyklistů? Přišla vniveč, vypuštěním vzduchu z kola údajně nevznikne žádná škoda. Což je možná výrok k diskusi. Co myslíte?

Kolik dáte cyklistům palců nahoru za jejich pomstu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články