Německý výrobce prémiových aut změnil jméno. Jak se teď budou vozy s hvězdou na kapotě jmenovat?

U Mercedesu došlo k zásadním změnám ve firemních strukturách a úpravám názvů firem. Mohou za to hlavně elektromobily.

i Zdroj fotografie: Mercedes-Benz
                   

Automobilky své názvy obvykle nemění. Pokud, tak je to spíše spojené s vyčleněním jedné části z celku. S cílem podtrhnout odlišný charakter jedné konkrétní produktové linie. Třeba jako to udělal Citroen, když z modelové řady DS vytvořil samostatnou luxusní značku. Anebo Seat, který své sportovní modely vyjmul z portfolia a soustředil pod separátní, označení Cupra. Změny ohledně názvu proběhly u Mercedesu a je otázkou, zda se přejmenování projeví v označování jednotlivých modelů.

Mercedesy už nevyrábí společnost Daimler AG

Nejprve teorie. Do konce ledna letošního roku byly značky Mercedes-Benz, Maybach a Smart majetkem společnosti Daimler AG. To už ale neplatí, od 1. února 2022 došlo k přejmenování společnosti z Daimler AG na Mercedes-Benz Group AG. V souvislosti s tím také proběhlo vyčlenění, a také vstup na burzu, společnosti Daimler Truck Holding AG. Ta se specializuje na výrobu nákladních aut, autokarů a autobusů. Divize produkující osobní automobily nyní stojí zcela samostatně.

iZdroj fotografie: Mercedes-Benz

Co znamená rozdělení a přejmenování v praxi? Budou se teď jednotlivé modely jmenovat jinak? Změny korespondují s budováním nové image značky a, až dojde k zákazu aut se spalovacím motorem, s rozvojem elektromobility. Nákladní automobily mají být do budoucna spojovány se jménem Daimler a ne se stříbrnou hvězdou ve znaku. Legendární logo by mělo být nadále vyhrazeno pouze osobní auta, a podporovat konkurenceschopnost Mercedesu v boji s rivaly v oblasti výroby ryze elektrických aut.

V8? Ne, značka buduje image elektromobilitou

Můžeme očekávat, že se teď například Mercedes-Benz GLS bude jmenovat jinak? S největší pravděpodobností ne. Změny v označování a názvech se projeví spíše u náklaďáků a autobusů, osobní vozy se budou nadále jmenovat Mercedes-Benz. Lze předpovídat větší důraz na prezentaci jednotlivých podskupin modelových řad, hlavně elektrické EQ. AMG by podle našich předpokladů stále bylo AMG, minimum změn predikujeme u klasických modelů s „konvenčními“ motory. 

Co myslíte, promítne se změna jména firmy do názvů jednotlivých modelů?

Zdroj: Mercedes-Benz

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná