Mezinárodní řidičák: potřebuji ho? Poradíme Vám

                   

Hodláte řídit v zahraničí? Podívejte se, kde musíte mít mezinárodní řidičské oprávnění a rovnou si podejte žádost na úřadě.

Který ze dvou průkazů potřebuji?

A tady vstupuje do hry mezinárodní řidičský průkaz. Aby to nebylo tak jednoduché, existují dva druhy mezinárodních řidičáků. První z nich je vydáván pro státy, které schválily Ženevskou úmluvu o silničním provozu z roku 1949 a platí jeden rok. Druhou možností je mezinárodní řidičské oprávnění států Vídeňské úmluvy z roku 1968, jehož platnost je tři roky od vydání. Existují státy, které respektují mezinárodní řidičské průkazy obou úmluv, jiné berou v potaz pouze jeden druh.

Někde stačí EU řidičák

Některé země po cizincích vyloženě vyžadují, aby měli řidiči jeden z těchto průkazů u sebe, jinak se můžete dostat do potíží, protože vlastně nejste oprávněni v dané zemi sednout za volant. Někde vám navíc bez tohoto dokladu ani nepůjčí auto nebo motorku v půjčovně, což je docela problém, protože mezinárodní řidičák si musíte vyřídit pouze v České republice. Na druhou stranu, vyřídíte si ho na dopravním odporu místního úřadu, do kterého patříte, jde to zpravidla na počkání a zaplatíte jen 50 korun. Při cestách mimo EU jde tedy o jakési „eso v rukávu“, které se určitě hodí ve všech situacích spojených s řízením, přestože v řadě zemí se toleruje i „evropský“ řidičák.

Mohlo by vás zajímat: Až třetina řidičů má špatně nastavená zrcátka

Pokud tedy míříte za hranice Evropské unie, je důležité si zkontrolovat, zda potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, popřípadě, pokud už ho máte, zda vám stále platí a je v dané zemi (nebo zemích) uznávaný.

Co je mezinárodní řidičský průkaz?

Nemějte obavy, nebudete muset dělat žádné zkoušky a testy, protože mezinárodní řidičák je v podstatě přeloženou kopií vašeho řidičského průkazu vydaného v ČR. Znamená to, že zahraniční policisté či úředníci mohou rychle zkontrolovat vaše doklady. Nezapomeňte u sebe vždy mít také normální řidičský průkaz, protože mezinárodní není platný sám o sobě.

Informujte se předem

Vždy je nejlepší se obrátit na příslušné turistické kanceláře nebo zastupitelské úřady, abyste získali přesné informace o tom, co pro danou zemi potřebujete. Jestliže si hodláte půjčit auto, nejlepší je spojit se s firmou, kterou k tomu hodláte využít a ověřit, zda vyžadují mezinárodní řidičský průkaz.

Mohlo by vás zajímat: Do zahraničí bez emisní známky? Riskujete velkou pokutu

Kde potřebujete mezinárodní řidičský průkaz?

Doporučuje se opatřit si mezinárodní průkaz, jestliže hodláte řídit při návštěvě zemí na seznamu níže. Některé země podepsaly obě úmluvy, v takovém případě tam platí oba vzory. Ve státech EU samozřejmě platí řidičák vydaný v kterékoliv členské zemi.

Státy, kde platí vzor podle Úmluvy o silničním provozu z Vídně (rok 1968) – platnost 3 roky

Bahamy, Jihoafrická republika, Rumunsko, Bahrain, Jugoslávie, Ruská federace, Belgie, Kazachstán, Řecko, Běloruská republika, Kolonie Aden, San Marino, Bosna a Hercegovina, Korejská republika, Senegal, Brazílie, Kostarika, Seychelly, Bulharsko, Kuba, Slovensko, Česká republika, Kuvajt, Slovinsko, Čína, Litva, Spolková rep. Německo, Dánsko, Lotyšsko ,Středoafrická republika, Ekvádor, Lucembursko, Španělsko, Estonsko, Maďarsko, Švédsko, Filipíny, Makedonie, Švýcarko, Finsko, Maroko, Tádžikistán, Francie, Mexiko, Thajsko, Ghana, Moldávie, Turkmenistán, Gruzie, Monako, Ukraina, Guyana, Niger, Uruguay, Chile, Norsko, Uzbekistán, Chorvatsko, Pákistán, Vatikán, Indonésie, Pobřeží Slonoviny, Velká Británie, Írán, Polsko, Venezuela, Itálie, Portugalsko, Zair, Izrael, Rakousko, Zimbabwe

Státy, kde platí vzor podle Úmluvy o silničním provozu z Ženevy (rok 1949) – platnost 1 rok

Albánie, Irsko, Peru, Alžír, Island, Pobřeží Slonoviny, Andorra, Itálie, Polsko, Argentina, Izrael, Portugalsko, Austrálie, Jamajka, Rakousko, Bahamy, Japonsko, Rhodesie a Ňasko (Zimbabwe a Malawi), Bangladéš, Jihozápadní Afrika, Rwanda, Burundi, Barbados, Jihoafrická republika, Rumunsko, Belgické Kongo, Jordánsko, Ruská federace, Belgie, bývalá Jugoslávie, Řecko, Benin, Kambodža, San Marino, Botswana, Kamerun, Senegal, Britská Guyana, Kanada, Severní Borneo, Britský Honduras, Kyrgyzstán, Seychely, Bulharsko, Kongo, Sierra Leone, Česká republika, Korejská republika, Singapur, Čína, Kuba, Slovensko, Dánsko, Kypr, Spojené státy americké, Dominikánská republika, Laos, Srí Lanka, Egypt, Lesotho, Středoafrická republika, Ekvádor, Libanon, Surinam, Fidži, Lucembursko, Svatá Lucie, Filipíny, Madagaskar, Svatý Vincent, Finsko, Maďarsko, Swazijsko, Francie, Malajsie, Sýrie Gambie, Malawi, Španělsko, Ghana, Mali, Švédsko, Gibraltar, Malta, Švýcarsko, Grenada, Maroko, Thajsko, Gruzie, Mauricius, Togo, Guatemala, Monako, Trinidad a Tobago, Guernsey a Jersey, Namibie, Tunisko, Haiti, Niger, Turecko, Holandská Nová Guinea, Norsko, Uganda, Holandské Antily, Nový Zéland, Vatikán, Holandsko, Okinawa, Velká Británie, Hongkong, Ostrov Man, Venezuela, Chile, Papua – Nová Guinea, Zair (Kongo), Indie, Paraguay, Zanzibar, Západní Samoa (Samoa)

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články