Řidiči si letos ve velkém dávají do auta kolíčky na prádlo. Používají je důmyslným způsobem, na který by jen tak někdo nepřišel

Kolíček na prádlo se dá v autě využít různými způsoby. Některé jsou prospěšné, jiné ale mohou být nebezpečné.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
Další 1 fotografie
Další 1 fotografie
                   

Využití domácích pomůcek v automobilu není příliš časté, ovšem není nemožné. Existují domácí kutilové a zlepšovatelé, kteří vidí svět v širší perspektivě. Nic jim nebrání v tom, aby za volantem využívali věci, které zbytek světa má v kuchyni či koupelně. Dřevěný kolíček na prádlo se obvykle používá v domácnostech k zajištění prádla na šňůře či sušáku.

Domácích prostředek na provonění auta

Vůně má významný vliv na lidské emoce a náladu, a proto je důležité vytvářet prostředí, které je příjemné a harmonické. Přidávání dřevěného kolíčku na prádlo do auta je jednoduchý, cenově dostupný a originální způsob, jak v automobilu vytvořit osobitý a komfortní prostor. Zní to zvláštně, ale důvod, proč si motoristé do auta dávají dřevěný kolíček na prádlo, je neobvyklý a těžko odhalitelný na první pohled. Jde o snadný způsob, jak si vytvořit v interiéru auta příjemnou vůni a vyšší pocit útulnosti.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Postup je relativně jednoduchý. Kolíček se napustí oblíbeným esenciálním olejem nebo jinou aromatickou kapalinou. Dřevo kolíčku absorbuje vůni a uvolňuje ji postupně do okolí. Důležitým faktorem je volba správného typu kolíčku. Plastové kolíčky nejsou vhodné, protože nejsou schopné absorbovat vůni tak jako dřevo. Dřevěný kolíček se nejprve ošetří esenciálním olejem, který se nechá vsáknout do dřeva. Díky porézní struktuře a charakteru dřeva dochází k rychlému a dostatečnému nasycení olejem.

Nechcete si poškodit auto? Pak nepoužívejte WD-40 tím nejhorším možným způsobem

Pro umístění kolíčku se doporučuje vybrat místo, kde je proudění vzduchu z výdechů klimatizace. Příjemná vůně se tak snadno rozšíří po celé kabině auta. Účinek je ještě výraznější, pokud řidič zvyšuje teplotu a zapíná topení. Lze také použít více kolíčků s různými vůněmi, aby se v interiéru vytvořilo bohatší a komplexnější aroma. Kombinování různých vůní a pravidelná výměna kolíčků umožňují řidičům vytvářet příjemné prostředí s různými vůněmi v závislosti na preferencích a náladě.

Nevinné zlepšení nálady, ale také riskování vlastního života

Je však důležité vybírat vhodné kombinace vůní, aby se dosáhlo příjemného a harmonického aroma. Nesprávná volba vůní může způsobit nepříjemný zápach, a dokonce i bolest hlavy. Existuje ale ještě jeden důvod, pro který řidiči používají kolíčky na prádlo. A tam už nezáleží na tom, jestli jde o dřevo, nebo plast. „Jde zejména o řidičky,“ říká expert na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček. „Osobně jsem viděl, jak některé ženy dávají kolík na prádlo na bezpečnostní pás,“ pokračuje automechanik.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Je to značně nebezpečné, protože je tím ovlivněna správná funkčnost pásu. „Jak jsem se dozvěděl, tak smysl je v tom, že kolíček na pásu zabrání tomu, aby se pás napnul,“ vysvětluje expert. „A tím netlačí ženu přes prsa a nemačká jí oblečení.“ Při nárazu ovšem pás nemůže fungovat správně, tělo je vymrštěno dopředu bez jištění pásem. Na rozdíl od vůně v kabině nelze toto použití kolíčku na prádlo doporučit.

Galerie

Další 1 fotografie
Další 1 fotografie

Jak používáte kolíček na prádlo vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články