VIDEO: Motorkář to položil v přímém přenosu na kameru, odbočení Mazdy spustilo řetězovou reakci

Opatrnost a pozornost při objíždění kohokoli by měla být naprostou samozřejmostí vždy. Speciálně ale tehdy, pokud za sebou vidíme motocykl. Kolize je totiž dílem okamžiku.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem STOP CHAM
                   

Dnešní video je tak trochu zvláštní tím, že se vlastně (ve finále) nikomu nic nestalo, přesto je v několika směrech vcelku poučné. S příchodem jara se to na silnicích začalo hemžit cyklisty, motorkáři a koloběžkáři, zkrátka příznivci jedné stopy. S jejich omezenými možnostmi a vysokým rizikem zranění při pádu pak přichází ke slovu oboustranná tolerance s řidiči automobilů, abychom nemuseli být svědky pádů v přímém přenosu. Jako v tomto videu. Tak se na něj pojďme společně podívat.

Zadní kamera a reakce řidiče v Mazdě

Situaci vidíme výjimečně ze zadní kamery, omluvte tedy prosím současně poněkud horší kvalitu obrazu – zadní kamery obecně nedosahují parametrů těch předních, které bývají považovány za hlavní, a výrobci si většinou technická zlepšení nechávají spíše pro ně. Zadní pak suplují jen pomocnou roli pro celkový přehled kolem vozidla. V tomto případě je ale zadní kamera cenným zdrojem informace, jak se to celé vůbec seběhlo. A možná i pomyslným arbitrem, kdo tady udělal chybu.

iZdroj fotografie: Se souhlasem STOP CHAM

Jak je patrné, kolona se zastavila u nějaké překážky, možná nepojízdného auta, které se řidič v Mazdě rozhodl objet. Nepojízdné mohlo být nakonec i auto se zadní kamerou, ze kterého sledujeme záznam, ale to pro tento okamžik není důležité. Důležité je, že řidič Mazdy zareagoval vcelku nekompromisně ve stylu „dám blinkr a jedu“. Možná se ale mohl předtím podívat důkladně do zpětného zrcátka a ujistit se, jestli tím manévrem nikoho neomezí. Nebo dokonce neohrozí.

Ne každý motocykl má ABS

Stalo se totiž obojí, omezení i ohrožení. Auto, které jelo v pravém pruhu, bylo nuceno prudce zabrzdit a v podstatě vjet na pravou krajnici. Což se naštěstí obešlo bez komplikací. Za ním jedoucí motorkář však při prudkém zabrzdění dostal smyk a motorku doslova položil pod sebe. Těžko nyní soudit, nakolik měl dodržet větší odstup od vozidla jedoucího před ním, případně jakou rychlost měl v danou chvíli na tachometru. Stačilo tak málo: aby se řidič v Mazdě podíval za sebe OPRAVDU POŘÁDNĚ.

https://www.youtube.com/watch?v=MJtsz_n78qY&t=166s

On se totiž podíval pravděpodobně jen velmi letmo, pokud vůbec. Přece když za sebou uvidím motorku (navíc s ohledem na její vyšší stavbu ji uvidím určitě), tak neudělám to, že jí vjedu natvrdo do cesty. Můžu počítat s tím, že panické brzdění ne každý motocykl ustojí, ne každý má ABS a stačí trocha mokra nebo mastná silnice od čehokoli a motorka jde k zemi. Stojí to za to? Rozhodně nikoli. Jak to vidíte vy, kdo tady byl na vině? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Co byste vzkázali řidiči Mazdy?

Zdroj: STOP CHAM
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Jahody po něm rostou jako zběsilé: Řeč je o manganistanu