Musí cyklista sesednout z kola na přechodu pro chodce? Ano i ne, radnice a Ministerstvo dopravy mají zcela opačné názory

Může jet cyklista po přechodu pro chodce? Někdo říká, že ano, ale jiný zase nesouhlasí. Pravdu má ministerstvo, jak jinak.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Jakkoli jsme AutoŽivě a ne KoloŽivě, tak se nás samozřejmě téma cyklistů přímo dotýká. Otázka je tedy jednoduchá, může jet cyklista po přechodu pro chodce? Odpověď na otázku, zda cyklista může projet po přechodu pro chodce, není zjevně tak jednoznačná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pohyb cyklistů na pozemních komunikacích je regulován určitými pravidly, která je důležité znát a dodržovat pro bezpečnost všech účastníků provozu.

Cyklista není chodec, tudíž nemá na přechodu pro chodce být

Co říkají pravidla? Podle specialisty z odboru dopravy Magistrátu hlavního města Prahy není cyklistům explicitně zakázáno projet po přechodu pro chodce, pokud není přítomna příkazová značka „Cyklisto, sesedni z kola“. Nicméně platí základní pravidlo, že cyklista nesmí ohrozit ani omezit chodce při jejich přecházení přes přechod. To je ale diskutabilní, protože ze zákona cyklista není chodec. Je to řidič.

iZdroj fotografie: MHMP

Stejně tak by se dalo říct, že po přechodu pro chodce může jet člověk na motorce, autem. I když podle vyjádření „specialisty“ není cyklistovi přímo nařízeno sesednout z kola při přecházení přes přechod pro chodce, je nutné si uvědomit, že cyklista nemá stejnou přednost jako chodec. Z pohledu zákona je vnímán jako řidič a je povinen dodržovat pravidla silničního provozu. Jinak řečeno, cyklista není chodec. A pokud není chodec, je to jasné.

Arogantní cyklista úmyslně vybrzdil provoz a ukázal gesto Mr. Beana. Řidič na videu jen zoufale troubil

Tedy nemá na přechodu pro chodce co dělat. Na radnici to asi tak nějak nepochopili. Vedle přechodů pro chodce existují i samostatné přejezdy určené speciálně pro cyklisty. Ty jsou vyhrazeny pouze pro cyklisty a chodci by se v nich neměli pohybovat. Proč by tedy měl naopak cyklista mít možnost jezdit po přechodu pro chodce? Skutečně tady ten radniční výklad dostává další trhliny. Cyklista může takový přejezd využít bez nutnosti sesednout z kola.

Existují speciální přechody, tedy spíše přejezdy pro kola

Ovšem i zde je třeba dodržovat pravidla silničního provozu. Ministerstvo dopravy má na věc jiný názor. Podle toho je již z jazykového výkladu předmětných ustanovení zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), zřejmé, že přechod pro chodce je určen chodcům, nikoli cyklistům. Těm je podle ministerstva určen přejezd pro cyklisty. Chodcem je dle § 2 písm. j) zákona č. 361/2000 Sb. i osoba, která vede jízdní kolo.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Pokud chce cyklista použít přechod pro chodce, musí z kola sesednout a vést ho. Musí, to je to slovo. Proč to z pohledu motoristů řešíme? Protože je rozdíl mezi chodcem a cyklistou. Chodec má na přechodu jistá práva, přednosti a povinnosti. Cyklista není chodec, má to jinak. A pokud vjíždí na přechod pro chodce, musí dát jako řidič přednost všem vozidlům na komunikaci, na kterou vjíždí. Vjet na kole na přechod pro chodce a myslet si, že auta mají povinnost zastavit a dát přednost, je hloupé. 

Jezdíte na kole po přechodu?

Zdroj: Praha 7
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články