Na český trh se chystá nové SUV s cenovkou pod 250 000 korun. Konkurenční automobilky se nové značky právem děsí

Blížící se nová značka čínských aut zvedá manažery etablovaných automobilek na českém trhu ze židle. Jak mohou konkurovat vozům s tak nízkou cenovkou?

i Zdroj: Depositphotos
                   

Na vstup do České republiky se již pomalu chystá nová značka automobilů s názvem Geely. Jedná se o vozy čínského výrobce, který již podepsal smlouvu s evropským importérem – konkrétně společností Grand Automotive Central Europe. Tato firma bude mít na starosti prodej Geely na českém, slovenském a také maďarském trhu.

1,5litr se 180 koňmi

Jedním z modelů, které Geely vyrábí, je větší SUV s názvem Coolray. Tento vůz bude mít přeplňovaný motor s obsahem 1,5 litru, výkonem 180 koní a točivým momentem 290 Nm. Collray má dosahovat maximální rychlosti 200 km/h. Takže žádná elektrika, ale poctivý čtyřválec, který mnoho Čechů určitě ocení.   

i

Automobilka Geely se tak již brzy na našem trhu zařadí mezi další čínské značky, jako je MG, Dongfeng, nebo třeba Maxus. S tím rozdílem, že se má jednat o značku s modely, jež mají vynikat extra nízkými cenovkami. Pokud by cena modelu Coolray odpovídala přepočtu prodejní ceny v Číně, pak by se měl na našem trhu objevit Geely Coolray za konkrétně 224 800 korun. A to dokonce v plné výbavě. Samozřejmě lze předpokládat, že cena pro náš trh vzroste o náklady na dovoz ze vzdálené Číny, ale předpokládá se, že i tak se bude jednat o nejlevnější značku v Česku.

To by znamenalo velkou „podpásovku“ pro konkurenční automobilky, které by v případě výrazných prodejů tohoto vozu musely svojí nabídkou na Geely nějak odpovědět. A skutečnost, že se u nás bude značka Geely dobře prodávat, je nutné vzít v potaz. Celosvětově se totiž jedná o jednu z vůbec nejprodávanějších čínských značek automobilů.   

Komplexní značka, z níž nebude problém vybírat

Kromě SUV v podobě modelu Coolray se očekává příchod celé komplexní řady značky Geely čítající sedany, combíky i crossovery. V neposlední řadě se na našem trhu brzy setkáme také s elektrickým modelem od Geely, který nese název Geometry C. Toto malé plně elektrické SUV bude vybavené baterií o kapacitě 61,9 kWh. Vůz slibuje dojezd 400 km na jedno nabití a jeho výkon je 81 koní. Zavazadelník nabídne objem 295 litrů, což tedy není zrovna zázračně vysoká hodnota.   

iZdroj: Depositphotos

Každopádně lze očekávat, že právě tato čínská automobilka notně rozhýbe aktivity etablovaných automobilek na našem trhu. O vášnivé diskuze o modelech automobilky Geely rozhodně nebude nouze. A pokud se podaří jednotlivé modely uvést do prodeje minimálně v takové míře jako stávající MG, pak nebude dlouho trvat a na našich silnicích se bude jednat o relativně hojně vídané vozy.

Jaký je váš postoj k čínským automobilkám, jejichž modely již brázdí české silnice? Pořídili byste si některý z těchto modelů, nebo dáte vždy přednost značkám, které mají na tuzemském trhu již letitou pevnou pozici? Nebojte se nám sdělit své názory v diskuzi. Těšíme se na ně.   

Pořídili byste si vůz z čínské produkce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články