Nová automobilka Tata si jde pro vítězství: Náš trh bude jejich, takové auto neumí vyrobit Škoda ani Dacia

Sestrojit složité, těžké a velké auto a dát na něj patřičně velkou cenovku umí kdekdo. To ale zřejmě nebude cesta pro rozvoj mobility. Že to jde i jinak, ukazuje Tiago EV.

i Zdroj fotografie: Tata
i Zdroj fotografie: Tata
i Zdroj fotografie: Tata
i Zdroj fotografie: Tata
i Zdroj fotografie: Tata
i Zdroj fotografie: Tata
i Zdroj fotografie: Tata
Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
                   

Že je Dacia určitým etalonem v poměru výkon/cena, je již několik let zcela zřejmé. Francouzi (a Rumuni, pochopitelně) našli takřka ideální poměr mezi tím, co jejich vozy umí nabídnout, a tím, o kolik si za ně říct zákazníkům. A ještě na tom vydělat. A nádavkem poskládat portfolio tak, aby vydělávali úplně na každém modelu, a tyto si navíc vzájemně nekonkurovaly. Přesto se objevil model, na který nemá ani Dacia odpověď a se kterým by zřejmě v přímém porovnání prohrála „na body“, a to tak, že velmi rychle. Pojďme se na něj společně podívat.

Když chcete opravdu chytrou konstrukci, začněte od základů

Popravdě, ač nejsem zastánce úplně malých aut, na tomhle Taigu EV je mi sympatických hned několik věcí: i když je to elektromobil, jeho konstruktéři na to šli přesně opačně, než jak vidíme u mnohých dnešních EV. Kde se postaví velké auto s výkonným motorem, a aby se to celé vůbec rozjelo, dáme tomu velkou baterii a ta bude také patřičně těžká atd. Výsledek: mastodonti na silnicích. Kam až to může zajít, ukazuje Hummer EV, o kterém jsme psali nedávno. To už je opravdu zhůvěřilost.

Nejlepší důkaz nesmyslnosti elektromobilů? Prezident za volantem elektrického Hummeru: „To má být náš vzor?“

Ale ani náš Enyaq nebo cokoli s baterií od 80 kWh nahoru není zrovna lehké váhy. A dokud se neobjeví něco revolučního, co Li-Ion baterie nahradí, budeme se zkrátka stále motat v této rovnici: velká kapacita = velká baterie = velká hmotnost. Jinak to nejde. Respektive jde, ale to se musí začít úplně od základů, jak právě ukázala indická Tata. Což je gigant, který v roce 2008 koupil od Fordu Jaguar Land Rover za téměř 2,23 miliardy USD. Nový a malý elektromobil, původně prodávaný na místním trhu v Indii, se již připravuje, aby se dostal také na evropský trh.

Malá baterie + menší motor = lehký (a úsporný) elektromobil

A má opravdu zajímavé parametry: baterie, kterou používá malé Tiago, není velká (pouze 19,2 kWh), ale je lehká. A dojezd je náhle slušných 255 kilometrů. Stačí to? Leckomu ano. A komu ne, vždy si může vybrat verzi s 24 kWh baterií, přičemž palubní nabíječka má výkon 3,3/7,2 kW. Pak dojezd atakuje 315 kilometrů a elektromotor pohánějící přední kola generuje 55 kW/114 Nm. Takové Tiago zrychlí na stovku za 5,7 s. Co to dokazuje? Starou osvědčenou moudrost: pokud snížíte hmotnost, můžete snížit všechno.

Na našem trhu začíná prodej ultralevného elektromobilu. Dacia je proti němu drahá. Je to revoluce

I baterii, i výkony. Stačilo by někomu do města čtyřmístné vozítko o takovýchto výkonech? Jsem přesvědčen, že ano. A nejen do města. Navíc pořád tam je ta stovka za 5,7 vteřiny, čili byste se během dne zřejmě nejednou pobavili. A teď to nejlepší: Tiago má stát pod 10 000 eur, tedy pod zhruba 245 000 korun. To je něco, na co momentálně „elektrokonkurence“ nemá odpověď, ani čínská, o evropské ani nemluvě. Krom vyložených mikroaut – ale tady máte 4 místa a vcelku prostornou karoserii.

Jak to vidíte vy? Mohl by takovýto „prcek“ být opravdovým řešením chytré, efektivní mobility do budoucna? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Galerie

Další 4 fotografie
Další 4 fotografie

Myslíte, že by takto mohla vypadat udržitelná mobilita?

Zdroj: Tata
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články