Nadšenec si sám postavil auto na platformě Arielu Atom s výkonem 700 koní

                   

Quantum GP700 je vytuněný sporťák s laděným zvukem

Jednoho dne se Australan Jeff David rozhodl, pustit se ve své dílně do sestavení vlastního sporťáku, který by hravě zdolal závod s jedničkami mezi nejznámějšími značkami sportovních vozů.

Jak se mu to povedlo? To se dozvíte v reportáži, kterou s ním natočil kanál Barcroft Cars na Youtube, zaměřující se na podobné nadšence do aut z celého světa.

Quantum GP700 si Jeff David postavil na základě předchozích zkušeností z automobilového průmyslu. A protože měl dostatečný přísun finančních prostředků, prostor i hodně času, rozhodl se ve vlastní dílně postavit stroj s poměrem výkonu a hmotnosti 1:1.

Originál vozu Ariel Atom, na jehož platformě je Quantum GP700 postavený, je sám o sobě dost živým vozem, ale David mu chtěl dodat ještě dravější výkon. Rekonstrukci vzal z gruntu, kdy začal kompletním odstrojením rámu vozu a následně krok po kroku zkonstruoval zbrusu nové vozítko. Quantum GP700 dostal například novou karoserii z karbonu, doplněnou o originální přední spoiler, původem s Formule 3 a zadním křídlem vzadu. Dále následovalo nové zavěšení kol push-rod, na kterém konstruktér pracoval již několik let před spuštěním přestavby.

Motor z Hondy a výkonnější převodovka zajišťují extrémní výkon

Do Atomu byl původně implementován motor z Hondy o objemu 2,4 litru. David jej upravil pro výkon 2,7 litru. Vůz dovybavil celou řadou odolnějších dílů a přeplňováním motoru dvojící kompresorů, díky kterému získal vůz z původních 221 kW a 300 koňských sil, 515 kW a 700 koní! Se zadními koly komunikuje schopnější šestistupňová sekvenční převodovka. A zdolání hranice z nuly na sto? Za pouhé 2,6 vteřiny. Maximálka je 320 km/h. Konstruktér se nebrání sestavení i druhého vozu, cenu odhaduje na 14.9 milionu korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články